Джерела конституційного права російської федерації - реферат

Поняття джерел конституційного права

Кожна конституція - це «візитна картка» держави і суспільства. У ній відбиваються основні інтелектуальні, ціннісні потенціали, притому в концентровано-нормативної формі. Конституція служить не тільки фіксованим «моментом спокою», вищої, формою громадянської злагоди, що досягається шляхом боротьби, компромісів, завоювань влади, протистояння програми з концепцією. Нею задається курс подальшого розвитку, і звірка з конституційним компасом служить мірилом оцінки діяльності державних інститутів, партій, громадських рухів, лідерів і, звичайно, громадян.

Ось чому конституція часто знаходиться у фокусі головних суспільних перетворень.

Однак не можна будувати розвиток науки в подальшому не знаючи її коренів і базису. А для цього необхідно чітко розрізняти на якому фундаменті стоїть і з яких джерел черпає матеріал дана галузь права.

Під джерелом конституційного права (в юридичному сенсі) розуміються юридичні форми, способи вираження правових норм, що регулюють суспільні відносини, що становлять за своїм змістом предмет державного конституційного права.

Перш за все, до джерел державного (конституційного) права належать нормативні акти, видані різними державними органами. Іноді в якості збірного терміна по відношенню до них в юридичній літературі вживається слово "закон", але це не точно, оскільки під законом зазвичай розуміють акт, прийнятий вищим законодавчим органом (в демократичних державах їм є вищий представницький орган), як правило, за спеціальною процедурі.

Джерела конституційного права Росії

Джерелами конституційного права Росії є законодавчі та інші правові акти, які містять норми конституційного права. До них відносяться:

1. Конституція Російської Федерації [3]
[3] - головне джерело державного права. Її норми регулюють найбільш важливі, суспільні відносини. Норми Конституції мають вищу юридичну силу. Це означає, що жоден інший законодавчий акт не може суперечити положенням Конституції, а в разі колізії діють норми конституційні.

Конституція становить правову основу, фундамент всього чинного законодавства. Вона є актом прямої дії і застосування на всій території Російської Федерації.

Чим же зумовлено, що Конституція є основним джерелом цієї галузі?

1. У Конституції встановлюються правові норми загального характеру, основоположні для всього поточного конституційно-правового регулювання. Всі інші джерела галузі виходять з конституційних норм, деталізують їх положення.

3. Конституція РФ в порівнянні з іншими джерелами має вищу юридичну силу, пряму дію і застосовується на всій території Росії. Закони та інші правові акти, що застосовуються в РФ, не повинні суперечити Конституції Росії.

5. Значення Конституції як основного джерела галузі визначається тим, що встановлені в ній норми виступають як форма втілення державної волі народу. У ній в юридично значимої формі встановлюються цілі, які суспільство перед собою ставить, і принципи його організації та життєдіяльності.

6. У порівнянні з іншими джерелами Конституція є актом громадського значення. Її норми стосуються кожного громадянина, всіх суб'єктів громадської діяльності.

Конституція РФ як основне джерело галузі служить формою встановлення норм, що складають ядро ​​конституційного права, основу всього конституційно-правового регулювання суспільних відносин, що входять в предмет даної галузі права. [4]
[4]

Федеральні конституційні закони приймаються з питань, передбачених самою Конституцією, в особливому більш ускладненому порядку, встановленому ст. 108 Конституції. У Конституції встановлено також верховенство цих законів над усіма іншими актами державних органів, а також над законами суб'єктів федерації. Регулювання конституційним федеральним законом підлягають питання порядку запровадження та режиму надзвичайного стану (ст. 56); прийняття у федерацію і освіти в її складі нового суб'єкта, зміна статусу суб'єктів (ст. 65, 66); твердження опису і порядку використання державних символів Росії (ст. 70); призначення і проведення референдумів (ст. 84); визначення режиму воєнного стану (ст. 87); введення надзвичайного стану на території країни або в окремих її місцевостях (ст. 88) і т.д.

Федеральні закони відповідно до ст. 105 Конституції Росії приймаються Державною Думою і схвалюються Радою Федерації, підписуються та оприлюднюються Президентом.

Принциповий характер мають також положення, сформульовані в ст. 15 Конституції, про обов'язок дотримуватися Конституції і закони органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових осіб, громадян та їх об'єднань.

3. Конституції республік, що перебувають у складі Росії. Вони приймаються вищими органами законодавчої влади республіки або референдумом. Конституція республіки не може суперечити Конституції Росії. Республіканські конституції враховують особливості суб'єктів федерації, так як поза межами ведення Російської Федерації і повноважень федерації з предметів спільного ведення федерації та її суб'єктів, республіки мають усю повноту державної влади.

4. Статус інших суб'єктів Російської Федерації - країв, областей, міст федерального значення, автономної області і автономних округів регламентується також Статутами. Ці акти відносяться до числа джерел конституційного права і приймаються законодавчими органами відповідних суб'єктів.

Конституція Росії передбачає можливість прийняття федерального закону про автономної області чи окрузі за поданням законодавчих і виконавчих органів цих суб'єктів Федерації (ст. 66 п. 2).

5. Важливим джерелом конституційного права є Укази і розпорядження Президента Російської Федерації, глави держави. Володіючи широкими повноваженнями, Президент реалізує свою компетенцію шляхом видання указів і розпоряджень, які є обов'язковими для виконання на всій території Російської Федерації. У ст. 90 Конституції підкреслюється, що укази і розпорядження не повинні суперечити Конституції Російської Федерації і федеральним законам.

У Конституції Росії передбачено також, що Укази Президента про введення воєнного стану і введення надзвичайного стану повинні бути затверджені Радою Федерації (ст. 102).

6. Джерелами конституційного права є також акти палат Федеральних Зборів - парламенту Російської Федерації, представницького та законодавчого органу.

Відповідно до ст. 102 Конституції Росії Рада Федерації приймає постанови з питань, віднесених до його відання. Постанови приймаються більшістю голосів від загального числа членів Ради Федерації.

Постанови приймає і Державна Дума з питань, віднесених до її відання; постанови приймаються більшістю голосів від загального числа депутатів Державної Думи, якщо інший порядок не передбачений Конституцією Росії.

8. До числа джерел конституційного права належать постанови і розпорядження Уряду. Вони видаються на підставі та на виконання Конституції Росії, федеральних законів, нормативних указів Президента. Ці постанови і розпорядження є обов'язковими до виконання в Росії. У разі їх протиріччя Конституції, законам і указам, постанови і розпорядження уряду можуть бути скасовані Президентом Російської Федерації (ст. 115).

Крім цих видів актів Уряд приймає також укладення.

9. Регламенти палат Федеральних Зборів містять конституційно-правові норми, що регулюють питання організації та діяльності Ради Федерації і Державної Думи. Вони застосовуються самою палатою і не потребують затвердження жодним іншим органом.

10. Федеративний характер устрою Росії обумовлює існування таких видів джерел державного (конституційного) права як закони, прийняті вищими представницькими органами республік, укази, прийняті главами цих держав у складі Російської Федерації, постанови законодавчих і виконавчих органів в суб'єктах федерації.

13. До числа специфічних джерел конституційного права належать рішення Конституційного Суду. Специфіка цього виду визначається тим, що Конституційний Суд не може приймати нормативних актів, хоча його постанови є остаточними, не підлягають оскарженню, набирають чинності негайно після його проголошення Вони діють безпосередньо, не вимагають підтвердження іншими органами або посадовими особами.

Будь-які акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають юридичну силу

14. Правові акти СРСР і РРФСР. Окремі з них зберігають свою юридичну силу. Закони та інші правові акти, що діяли на території Росії до набуття чинності цією Конституцією, застосовуються в частині, що не суперечить Конституції.

15. Джерелом конституційного права є також акти органів місцевого самоврядування. Ці органи, реалізуючи свої повноваження, встановлені восьмий главою Конституції Російської Федерації, видають з питань своєї компетенції правові акти.

16. В окремих випадках джерелом конституційного права можуть бути акти, які видаються надзвичайними державними органами в умовах введення військового або надзвичайного стану. У зв'язку з цим ст. 55 Конституції України передбачає, наприклад, що права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені федеральним законом з метою захисту конституційного ладу, забезпечення оборони країни і безпеки держави.

На закінчення треба підкреслити, що джерелами конституційного права є не всі перераховані вище акти, а лише ті з них, які містять норми державного права.

Схожі статті