Історія озера Селігер.Его походження

Селігер утворився близько 20 тис. Років тому, коли стародавні дольодовикові річкові долини були заповнені водами розтанувшого льодовика. Форма озера дуже незвичайна і химерна.

Річки та озера зіграли основну роль в освоєнні цього краю в стародавні часи. За їх берегів йшло розселення слов'янських племен, будувалися перші поселення - городища, по ним проходили торгові шляхи.

Історія озера походження - озеро - каталог статей - відпочинок на а ка

Перші згадки про Селігер зустрічаються в українських літописах ХІІ-ХІІІ ст. У той час озеро, що називалося частіше Серегер, входило до складу жвавих новгородських шляхів. Ці пересування по Селігер насамперед і відображені в літописах. Так, в 1199 року в дорозі з Новгорода у Сміла, на Селігері помер новгородський архієпископ Меркурій. Під 1216 р збереглося звістка, що новгородці «ходили Серегером на верх Волги». Свою назву Селігер отримав від перших мешканців цього краю - стародавніх фіннів. У перекладі з фінського Селігер тлумачиться як «озеро на волоку», «прозоре озеро», «порізане озеро».

Близьке сходження верхів'їв річок (Волга, Західна Двіна, Дніпро, Пола), поточних в різні сторони, давно використовували слов'янські племена, проклавши шляхи, що зв'язують Волгу з Балтикою і Чорним морем. Суду і вантажі перетягували (переволаківают) - з одного басейну в інший.

Історія озера походження - озеро - каталог статей - відпочинок на а ка

У XIII в. південна і західна частини Селигерскую краю були захоплені Литвою, північна - залишалася у володінні Новгорода. Лише в кінці XV століття вся територія увійшла до складу Московського князівства, але вона часто зазнавала набіги ворогів (поляків, литовців, шведів). У XVI-XVII ст. коли по берегах Селігера і в верхів'ї Волги було вже багато сіл, селищ, цвинтарів, почалося активне будівництво монастирів і церков (в Осташкові, на Ніколо-ріжки, в рогожу, на о. Столбний і ін.).

У XVII ст. Осташковськая слобода була центром промислового рибальства країни, вона поставляла озерну рибу в Москву, Харків, Мукачево та інші городаУкаіни.

В описі найбільшої незбереженої картиУкаіни, в так званій «Книзі Великому Чертежу» (XVII ст.), Вперше говориться, що «між озера Селіжарова і озера Торопа ... потекла під Ржеву Волга», а «з озера Селіжарова витекла річка Селіжаровка». В обрисах, що віддалено нагадують сучасні, Селігер з'являється лише на картах XVIII в. зокрема в «Атласі» 1745 р

За Петра I пропонувався проект з'єднання Селігеру з річкою Полою і озером Ільменем. Пізніше, при Катерині II, новгородський генерал-губернатор Я. Е. Сіверс готовий був уже приступити до його практичного здійснення - будівництва каналу, який з'єднав би Селігер з Ільменем і далі з Балтикою. У листі до імператриці губернатор писав про Селігері, що «не бачив більш прекрасного місця».

Першим українським географом, котрі побували на Селігері, став відомий свого часу вчений, академік Н. Я. Озерецковский. Свою поїздку в ці місця він зробив в 1814 р Написана ним книга «Подорож на озеро Селігер» і зараз Новомосковскется з інтересом.

Історія озера походження - озеро - каталог статей - відпочинок на а ка

Перше справді наукове вивчення Селігеру і Валдайській височині було здійснено лише в 1894-1895 рр. батьком російської лімнології (озероведенія) Д. Н. Анучина. Були виміряні ширина і глибина тутешніх озер і річок, швидкості течії, температура води. Це був колосальний труд. Так, для того щоб скласти карту глибин Селігеру (батиметричну), було зроблено близько 8 тис. Вимірювань, які проводилися з човна за допомогою лота. Завдяки такій ретельності, дослідження Д. Н. Анучина і до сих пір залишаються найбільш фундаментальною роботою про цей край

Селігер. На вигляд - саме звичайне озеро; можна купатися, засмагати, ловити рибу. Спочатку простори його дивують, але потім звикаєш і вже не прислухаєшся до хлюпання хвиль, не помічаєш, як синє небо відбивається в дзеркальних водах. Можна провести на його березі кілька приємних днів або навіть тижнів. А потім виїхати, так і не дізнавшись, що перед тобою простягалася дивовижна країна. Потрібно було просто захотіти її побачити.

Скільки років Селігер? Величезний льодовик, що прийшов з півночі, був тут єдиним господарем приблизно 65 тисяч років. Льодовик то просувався на південь, орючи своє ложе і несучи з собою все, що міг зачепити, то, відступаючи, танув і залишав гряди піску і каменів, які раніше тягнув на собі. А коли 11 тисяч років тому він остаточно розтанув, то не залишилося тут рівною землі. Ряди пагорбів витягнулися з північного заходу на південний схід. Утворилася височина, яку зараз називають Валдайській. Найвища точка Валдайській височині - 346 метрів над рівнем моря, вона знаходиться в 50 км від озера на схід, за річкою Цною. І як би ви не старалися під'їхати до гори ближче, все одно доведеться йти пішки кілька кілометрів.

Історія озера походження - озеро - каталог статей - відпочинок на а ка

Западини, вириті колись льодовиком, заповнилися водою. Утворилося безліч озер, Ільмень і Селігер - найбільші з них. Легенда свідчить: Ільмень і Селігер - так звали двох братів, які закохалися в одну і ту ж дівчину - Волгу. І вибрала вона в женихи Селігеру. Позаздрив Ільмень щастя брата, вирішив назавжди покинути будинок. Вночі перед тим, як піти, підійшов Ільмень до сплячого Селігер, щоб поглянути на прощання. Заздрість позбавила його розуму. Прокляв Ільмень брата: "Нехай будуть боки твої кривими, а на спині виросте 100 горбів!". І виповнилося прокляття. Тільки Ільмень був уже далеко і не бачив цього. Але мучель його совість, відчував, що негаразд з братом. Вночі заснув Ільмень і побачив уві сні, як лежить нещасний Селігер, піднятися не може. Пожалів Ільмень про своїх словах, та вже пізно було. "Раз брат з моєї вини лежить, то і я не встану" - вирішив він. Так і лежать вони до сих пір. І на спині у Селігеру дійсно 100 горбів-островів, а у Ільменю горбів немає. Жодного! А Волга поплакала, та й утекла від обох до Каспію.
Історія озера походження - озеро - каталог статей - відпочинок на а ка

На спині у Селігеру 100 островів, вірніше, більше 150. Якщо площа озера близько 260 кв.км. то острова займають її шосту частину. Найбільший острів називається Хачін, на ньому самому 13 озер і 4 села. Він ділить водний простір озера на плеса.

В озеро впадає понад 100 річок і струмків, найбільші річки: сорога, Серемуха, КРАПИВЕНКО. Випливає лише одна річка - Селіжаровка. Селігер відноситься до басейну річки Волги.

Селигерский край унікальний в історико-культурному відношенні. Тут зустрічаються пам'ятники археології, місця давніх городищ, неолітичні стоянки, монастирі, скити, церкви, старовинні села і садиби.

Історія озера походження - озеро - каталог статей - відпочинок на а ка

Селігер, Селігер, Дивовижний край!
Він схожий на земний, на чарівний рай.
І все - то тут небо, та ліс, та вода,
Чому ж, як магнітом, нас тягне сюди?
Те ль звуть сосняку на крутих берегах,
Чи то сіна стіжки на затишних луках.
Може плес простір? Може річок спокій?
Адже ніде тиші не відшукаєш такої.
Ні в якому самому чудовому заморському краю
Краса не заповнить всю душу твою
Всю перевірить спершу, всю промиє до дна,
Щоб стала часткою природи вона.
Тут коли - то суду через волоки йшли,
Тут відлюдники Богу молитви несли,
І в назвах стародавніх дихання святинь:
Полоновка, Клічно, Городець, Кравотинь.
Знову і знову б бродити по запашним борам,
Покланяясь незліченним природним дарам,
Або в човні гребти уздовж стіни тростини
І слухати чудесам, що дарує річка.
І стежити за польотом жуків і бабок,
І дивитися, як зоря занурюється в плесо,
І молитися, щоб все це жило завжди,
І мріяти щороку повертатися сюди.