Якого кольору море

Мета: ознайомлення зі способами передачі стану моря за допомогою кольору в живопису, поезії, музиці.

  • сприяти встановленню гармонії з природою за допомогою образотворчого мистецтва, поезії і музики;
  • продовжувати навчати дітей прийомам отримання за допомогою основних кольорів додаткові;
  • розвивати образне сприйняття кольору;
  • познайомити з творчістю художника мариніста І.К. Айвазовського і композитора Миколи Римського-Корсакова.

Матеріали: репродукції картин І. К. Айвазовського, фотографії різного стану моря в природі, аудіозапис звуки моря, гуаш (біла, чорна, жовта, синя, червона), папір (ватман), кисті, губки, палітра, серветки.

хід заняття

Діти тихо входять в ізостудії і розсідаються на стільчики. Звучить мелодія «Шум моря».

Жила-була Хвиля. Їй дуже подобалося жити у величезному Море. На світанку вона ставала рожевою і ніжилася в теплих променях сонця, а в місячні ночі підставляла свою спинку під холодні срібні промені. У штормові дні вона була такою ж темно-сірої, як і низькі хмари, і на голові у неї з'являлася шапка білої нервової піни. Але найбільше їй подобалося теплим літом плескатися у самого берега, ворушити різнокольорові камінці, пограти з рибкою або лоскотати за ніжку маленької дитини.

Хвиля часто помічала, як милуються на неї люди і говорять один одному: «Як шкода, що її красу не можна передати у фарбах! Адже вона весь час різна! »

Вона-то знала, що це неможливо. Скільки художників намагалося вже зробити це! Та тільки-но вони встигали доторкнутися пензлем до полотна, як Хвиля змінювала свій вигляд і колір, ставала іншою.

Одного разу Хвиля познайомилася з хлопчиком, звали його Іваном.

- Я намалюю тебе - сказав Крістофер Робін.

- Спробуй! - засміялася Хвиля, хитаючи своєю головою в маленькій пінної шапочці. Вона-то знала, що це неможливо.

А потім хлопчик кудись пропав. Хвиля дізналася, що Ваня поїхав далеко-далеко, в Петербург, вчитися на художника. Їй захотілося подивитися на це місто. І вона теж вирушила в довгу подорож. Петербург виявився величезним містом. Вона часто бачила свого друга, який тепер став зовсім дорослим, і тепер його всі звали Іваном Костянтиновичем. І Хвиля все частіше чула, як захоплюються люди Іваном Айвазовським. Вони говорили, що він найкращий «мариніст» і ніхто так, як він, не вміє зобразити море в місячну ніч або на світанку. Вона зрозуміла, що марініст- це художник, який вміє писати море. Саме Айвазовський зумів показати бездонну глибину моря. Нічого, крім моря і неба. Немає яскравих фарб. Але є справжня краса і урочистість.

Хлопці, ви дізналися ці звуки? Що вони вам нагадали? (Відповіді дітей)

Правильно, це шум моря. А хто-небудь з вас вже бував на морі?

Яким воно вам запам'яталося? (Висловлювання дітей)

Я вам пропоную послухати, як описав море в своєму вірші Григорій Поженян

Є у моря свої закони,
Є у моря свої звички.
Море може бути зеленим,
З білим гребенем на різкій складці,
Те задумливим світло-синім,
Трохи колишімой легким бризом.
Море може бути в годину заходу,
Те ліловим, то червонуватим,
Те мовчазним, то балакучим,
З гордою гривою в години припливу.
Море може бути блакитне!
І часом в денному дозорі,
Глянеш за борт і під тобою,
Чи то небо, а чи то море.
Але буває воно і чорним,
Чорним, метання, похилим,
Безугавно і непокірним,
Піднімається, горбатим.

Сподобалося? А які кольори поет використовував для опису моря? (Відповіді дітей, при скруті - допомога педагога)

Добре! А чи всі кольори вам знайомі? (Педагог пояснює відповіді дітей)

Море, як ви вже зрозуміли, буває різного кольору, який залежить від часу доби, освітленості, погоди, глибини. Зверніть увагу на фотографії моря, які я приготувала для вас. (Презентація) На який із них зображено холодне море, на який тепле? Тихе, спокійне і бурхливий? Глибоке? Вечірнє? Нічне? Чому ви так вважаєте? (Відповіді дітей).
Хлопці, я приготувала для вас палітру і кружечки різного кольору і ось вам завдання: підберіть і розкладіть на палітрі кольору, якими можна зобразити море (Діти підходять до столика з палітрою і кружечками і активно підбирають кольори, радяться один з одним). Які ви молодці! Тепер у нас з вами є справжня морська палітра, до якої ми з вами сьогодні ще повернемося.

Море завжди справляла на людей велике враження своєю могутністю, безмежжям і красою. Я запрошую вас відправитися в невелику подорож і відвідати наш міні-музей, щоб ближче розглянути картини цього чудового художника.

АЙВАЗОВСЬКИЙ Іван Костянтинович [17.07.1817, Феодосія, - 19.04.1900, там же], російський живописець-мариніст. У 1837 закінчив Петербурзьку академію мистецтв і став відомим як майстер морського пейзажу (марини). В ході Кавказької війни 1817-1864 брав участь в морських десантних операціях (1839), познайомився з флотоводцями В. А. Корніловим, М. П. Лазарєвим та П. С. Нахимовим. У 1844 році призначений живописцем Головного морського штабу з правом носіння мундира морського міністерства. У 1845 обраний академіком Академії мистецтв і брав участь в експедиції адмірала Ф. П. Літке на острови Грецького архіпелагу і до берегів Чорного моря. У 1887 році обраний почесним членом Академії мистецтв. Крім того, був членом ряду європейських академій. Всього їм створено до 6 тисяч картин, велика кількість акварелей і малюнків. У Феодосії Айвазовський створив художню майстерню, картинну галерею і археологічний музей.

(Діти підходять до стенду з репродукціями картин і портретом Айвазовського, розглядають їх і відповідають на питання педагога, а потім проходять на свої місця).

Тепер ми можемо з упевненістю сказати. Що художники показують різний стан моря за допомогою кольору, поети - за допомогою слів. А як же можуть показати нам море композитори? (За допомогою музики, мелодії, звуків).

Давайте трохи відпочинемо. (Педагог проводить фізкультхвилинки)


Физкультминутка

Зірочка в небі колишеться лагідно
У білому тумані гойдається човен,
У човні тієї - чудові фарби
Шепочуться в ній небилиці і казки
Човник вітер тихенько качає
В чарівне царство він нас запрошує

Сподобалися вам фотографії та репродукції картин із зображенням моря? А хочете теж відчути себе мариніст? (Відповіді дітей).

Намалювати хвилі на морі можна, якщо зрозуміти, як рухається хвиля. (Показ педагогом на зразку) Спочатку намалюємо фон. Лінію горизонту намалюємо трохи вище середини. Небо плавно закрасимо від синього до білого близько горизонту. Можна намалювати хмари або хмари за бажанням.

Щоб перехід вийшов плавним, частина неба намалюємо синьою фарбою, частина білої, а потім широким пензлем горизонтальними мазками змішаємо фарбу на кордоні.

Саме море теж закрасимо синьою і білою фарбою. Не обов'язково мазки наносити горизонтально. На море хвилі, тому краще мазки робити в різні боки.

Тепер змішаємо зелену фарбу з жовтою фарбою і додамо трохи білої. Намалюємо підставу для хвилі. На малюнку нижче темніші області - це волога фарба, просто гуаш не встигла висохнути.

На зеленій смузі розподілимо жорсткої пензлем з білою фарбою рух хвилі. Зверніть увагу, що ліва частина хвилі вже впала в море, поруч - піднята частина хвилі. І так далі. Під впала частиною хвилі тіні зробимо сильнішими. Для цього змішаємо синю і фіолетову фарбу.

На палітрі, змішавши синю і білу гуаш, прорісуем наступну падаючу частина хвилі. Одночасно посилимо під нею синьою фарбою тінь. Тепер можна промальовувати деталі. По всій довжині хвилі набризгаем пензликом піну. Для цього візьмемо кисть з жорсткої щетини і білу гуаш.

А тепер я пропоную вам самостійно зобразити море.

(Самостійна практична робота хлопців)

На закінчення заняття діти розглядають вийшов морський пейзаж і діляться своїми враженнями: Що вони дізналися нового? Сподобалося їм заняття чи ні?

Схожі статті