Конспект комплексного заняття «подорож в тундру»

Джаміля Банку
Конспект комплексного заняття «Подорож в тундру»

Мета. Уточнити і систематизувати знання дітей про побут корінних жителів. Закріпити уявлення про життєдіяльність рослин і тварин Півночі. Виховувати дбайливе ставлення до живої природи. Продовжувати закріплення роботи з природним матеріалом, удосконалювати уміння самостійно визначати послідовність дій при виготовленні вироби та вибирати матеріал, розвивати уяву.

Матеріал. Картинки із зображенням тундрової зони. ТСО, саморобка «Олень» (зразок, природний матеріал, пластилін, корзинка. Дідок-тундровічок

хід заняття

Вихователь. Хлопці, давайте привітаємося з нашими гостями.

Гра. "Питання та відповіді"

В якій країні ми живемо? (Відповіді дітей)

Як називається наш округ? (Відповіді дітей)

В якому місті ми живемо? (Відповіді дітей)

Де розташований наше місто? (Відповіді дітей)

Де ми живемо? На півдні або півночі? (Відповіді дітей)

Вихователь. Хлопці, сьогодні я пропоную вам відправитися в подорож. А куди ми вирушимо, спробуйте здогадатися. На дошці написані літери. З цих букв вам треба скласти слово. У кожної букви є свій номер, цей номер показує в яке віконце будиночка треба поставити букву.

(Діти виконують завдання, виходить слово «Тундра»)

Вихователь. Молодці, справилися із завданням! А тепер можна прочитати слово (Тундра). Значить, куди ми вирушимо? (В тундру).

Для нашої подорожі ми повинні вибрати транспорт. А який транспорт, я вам підкажу.

Без розгону вгору злітаю,

Вирушаю я в політ

Що ж це таке? (гвинтокрил)

Так, ми відправимося в подорож на вертольоті. На ньому летіти зовсім недовго. (Імітуємо рух, політ на вертольоті).

Приготувалися в політ

Відправляємо вертоліт. (З-з-з)

Який звук ви вимовляєте при польоті вертольота? (Звук «З»)

Ось ми і прилетіли. І знову сніг, немає ні будинків, ні машин. (Звертаю увагу дітей на картину із зображенням тундрової зони).

Як ви думаєте в тундрі є рослинність (відповіді дітей)

Діти. Дерева, квіти, ягоди, гриби.

Вихователь. Я пропоную вам за допомогою м'яча згадати назви дерев, квітів, ягід, грибів.

Гра з м'ячем. «Назви рослинність тундри» (діти називають ягоди, гриби, дерева, квіти).

Які народності живуть в тундрі?

Діти. Ненці, ханти, чукчі, селькупи.

(Звертаю увагу дітей на слайди із зображенням корінних жителів)

Вихователь. Чим займаються жителі тундри?

Діти. Оленеводством, полюванням, рибальством.

Вихователь. Як називається житло, в якому вони живуть?

Вихователь. З чого будують чум?

Діти. Чум будують з жердин.

Вихователь. Чим утеплюють чум?

Діти. Чум утеплюють оленячої шкірою.

Вихователь. Якщо є рослинність, отже що з цього випливає?

Діти. Значить є тварини, які ними харчуються.

Вихователь. Як їх можна назвати одним словом?

Вихователь. Які це тварини?

Діти. Північний олень, заєць.

Вихователь. Яких північних тварин ми не назвали?

Діти. Песець, вовк, полярна сова, білий ведмідь.

Вихователь. Чим харчуються ці тварини? (М'ясом інших тварин). Як одним словом їх можна назвати? (Хижі)

Гра. «Хто зайвий і чому?»

(Звертаю увагу дітей на картинки-олень, заєць, песець)

Вихователь. Всі вони дуже добре пристосувалися до життя в таких суворих умовах.

Вихователь. Яке свято відзначають жителі тундри?

Діти. День оленяра.

Вихователь. Що цікавого відбувається на цьому святі? Які ігри, змагання проходять на святі? (Відповіді дітей).

(Звертаю увагу дітей на слайди із зображенням свята)

Я хочу вас порадувати! Нас в саду чекає сюрприз, ви напевно дуже хочете дізнатися, що це за сюрприз. (Відповіді дітей)

Тому я пропоную вам закінчити нашу подорож і повернутися в дитячий сад. Ви згодні? (Відповіді дітей).

Приготувалися в політ

Відправляємо вертоліт (з-з-з)

(Імітуємо рух, політ на вертольоті)

Вихователь. Ось ми і повернулися.

Що ж за сюрприз нас чекає? (Звертаю увагу дітей на кошик). Як ви думаєте, від кого цей сюрприз?

Діти. Від дідуся-тундровічка.

Вихователь. Давайте заглянемо в кошик, цікаво, що там?

(Вихователь разом з дітьми викладає з кошика все, що там лежить. Природний матеріал - шишки, гілочки, шкаралупа фісташок, черепашки).

Дідок-тундровічок знає про те. що ви любите працювати, розгадувати загадки. Послухайте, яку загадку він для вас придумав.

Загадка. Немов царську корону

Носить він свої роги

Їсть лишайник, мох зелений

Любить снігові луки.

Ви здогадалися, кого він пропонує вам зробити з природного матеріалу?

(Розглядаємо саморобку «Олень» з природного матеріалу)

Вихователь. Назвіть основні деталі вироби.

Діти. Голова, тулуб, ноги, вуха, роги, хвіст.

Вихователь. Виберіть той матеріал, який вам необхідний для роботи.

(Діти вибирають шишки, гілки, черепашки, шкаралупу)

Вихователь. Працюючи з природним матеріалом, що ми повинні надіти?

Діти. Фартухи, нарукавники.

Вихователь. Для чого?

Діти. Для того, щоб не забруднити одяг.

Вихователь. Отже, приступаємо до роботи.

(В процесі роботи вихователь задає питання)

Яку користь приносять олені?

Діти. Це їжа - м'ясо, кров, сало; це одяг, сумки, ляльки; на оленях перевозять людей і вантажі; оленячої шкірою утеплюють житло; з оленячих рогів майструють потрібні в господарстві речі, наприклад, рукоятки ножів.

Вихователь. Як жителі тундри піклуються про оленів?

Діти. Охороняють їх від хижих тварин, вкривають від холодних вітрів і комах.

Вихователь. Давайте покажемо як дме холодний вітер, теплий вітер.

Дихальна гімнастика. «Вітер дме» (діти повинні вимовити на одному видиху голосні звуки «з». «Ш»).

Ви намагалися, майстрували, важко було не втомитися, треба ручкам відпочивати!

Раз два три чотири п'ять!

Будемо пальчики вважати

Всі такі потрібні.

На іншій руці знову:

Раз два три чотири п'ять!

Хоч не дуже чисті!

Всі такі потрібні!

(Виставляємо вироби на підставку і проводимо гру)

Гра. «Порахуй» (рахунок до 5)

Вихователь. Якщо їх багато, то як можна сказати одним словом?

Діти. Стадо оленів.

Рухлива гра. «У оленя будинок великий»

У оленя будинок великий,

Він свого вікно дивиться.

Біжить зайченя косою,

У двері до нього стукає.

Заєць, заєць, стій, стій,

Там в лісі мисливець злий,

Ти до мене в будинок забегай,

Свої лапочки давай!

Ви намагалися, майстрували, важко було не втомитися!

Попрацювали від душі, всі роботи хороші!

Де ми подорожували. Що цікавого ви побачили? Яку саморобку ми робили?

Конспект комплексного заняття «подорож в тундру»
Конкурс знавців: «Дикі тварини Півночі і жарких країн» в підготовчій групі. Мета: Закріпити уявлення дітей про диких тварин Півночі і жарких країн. Розвивати зв'язне мовлення. Завдання: Розширити і поглибити уявлення.

Проект по патріотичному вихованню: «В гостях у ханти в тайзі», для дітей 5-7 років Пояснювальна записка У проекті представлені матеріали з організації спільної діяльності педагога, дітей та батьків по вихованню.

Схожі статті