Машинна голка і моталка - персональний сайт вчителя технології Янкевич е

Тема: Машинна голка і моталка

Мета: познайомити учнів з пристроєм машинної голки і моталки; створити умови:

для розвитку пізнавального інтересу, зорового і сенсорного сприйняття, здатності до узагальнення і класифікації;

виховання культури праці;

збагачення словникового запасу;

корекції мовлення, розвитку культури спілкування.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: таблиці «Швейна машина», «Машинна голка і моталка», «Правильна посадка», картки 18, машинні голки, шпульки, робочі коробки.

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

Перевірка готовності до уроку і організації робочих місць.

Робота з картками.

Впиши пропущені слова:

1. Голку, лапку, ниткопритягувач, човниковий пристрій, двигун тканини називають __________ органами швейної машини. (Робочими)

2. Для того щоб встановити машину на робочий або на вільний хід служить ___________. (Гвинт-роз'єднувач)

3. _____________ хід потрібен для роботи на швейній машині. (Робочий)

4. ___________ хід необхідний при намотування ниток на шпульку. (Вільний)

Гра «Назви правильно».

Учитель. Перед вами на екрані будуть з'являтися зображення основних частин і деталей швейної машини, назви яких ви повинні будете записати в своєму зошиті. Записувати назви необхідно в стовпчик, в тій послідовності, в якій вони будуть з'являтися на екрані. Якщо ви не знаєте назви, під цим номером не пишіть нічого і переходите до наступного номеру, на рядок нижче. Увага на екран! (При відсутності комп'ютера вчитель показує деталі на швейній машині або по таблиці, називаючи номер кожного предмета.)

Зміна слайдів із зображеннями основних частин і деталей швейної машини.

- Сьогодні ви познайомитеся з пристроєм машинної голки і моталки. Відкрийте робочі зошити і запишіть тему уроку: «Машинна голка і моталка».

III. Пояснення нового матеріалу.

Таблиця «Швейна машина».

Учитель. Як ви вже знаєте, повертаючи махове колесо, ми наводимо в рух машинну голку. Голка рухається вгору і вниз разом з металевим стрижнем - ігловодітель, в нижній частині якого знаходиться иглодержатель. У иглодержатель вставляється голка і закріплюється наполегливим гвинтом.

- Хлопці, а що робить машинна голка? (Відповіді дітей.)

- Машинна голка проколює тканину і простягає через неї нитку. Голка - один з найважливіших органів швейної машини.

Таблиця «Швейна голка і моталка».

- Машинна голка складається з трьох основних частин: колби, леза і вістря. Розгляньте машинну голку і знайдіть названі частини.

Учні розглядають машинну голку.

- Колба циліндричної форми має лиску. Лезо голки має два жолобка - довгий і короткий. Довгий розташований з боку випуклої частини колби, короткий - з боку лиски. Жолобки призначені для того, щоб охороняти нитку від обриву: при проколі тканини лезом голки нитка заходить в жолобки і не зачіпає краю проколюють тканини і отвори в голкової пластині. При заправці нитка не повинна виходити за краї жолобка. Щоб перевірити, чи правильно підібрані голка і нитка, потрібно взяти голку в ліву руку, довгим жолобком вгору, покласти в жолобок нитку і провести по ній пальцем. Нитка не повинна виступати за краї жолобка.

Виконання учнями перевірки відповідності голки і нитки.

- На кінці леза голки знаходиться вушко. А для чого служить вушко в голці? (Відповіді дітей.)

- У вушко вставляється нитка. Вістря голки служить для проколювання тканини і проведення через неї нитки, заправленої в вушко. Вістря голки завжди має бути гострим. Затупілась голку потрібно негайно замінити. Жолобки і вушко голки повинні бути гладкими, добре відполірованими.

Машинні голки розрізняють за номерами - № 75, 90, 100, 110, 120. Чим більше номер, тим товщі голка. Підбирають голки по товщині ниток, які в свою чергу підбирають по товщині зшиваємо тканини.

Для намотування нитки на шпульку швейна машина має спеціальне пристосування - моталку. Моталка являє собою металевий стрижень - шпиндель, закріплений на рукаві машини за маховим колесом. Для утримання шпинделя в потрібному положенні є засувка, язичок якої служить для рівного намотування ниток на шпульку і автоматичного відключення моталки при заповненні шпульки нитками. На платформі машини розташоване натягач: котушковий стрижень і дві шайби натягу.

Під час намотування нитки на шпульку голка не повинна рухатися, тому перед намотуванням нитки на шпульку машину ставлять на вільний хід. Котушку з нитками надягають на котушковий стрижень, нитку від котушки простягають між шайбами ​​натягача і намотують кілька витків на шпульку вручну. Потім шпульку надягають на шпиндель і притискають язичком засувки. Після цього призводять машину в рух і рівномірно намотують нитку на шпульку, поки моталка не відключиться автоматично. Під час намотування потрібно стежити, щоб нитка лягала на шпульку рівномірно. Після намотування ниток на шпульку машину ставлять на робочий хід.

Давайте виконаємо намотування нитки на шпульку.

IV. Практична робота «Шиття на швейній машині з ножним приводом без ниток».

Учитель. Перед початком практичної роботи потрібно уважно ознайомитися з інструкцією і повторити правила посадки за швейною машиною і безпечної роботи. Давайте разом ознайомимося з ходом роботи.

Читання вголос: метод роз'яснювального читання. Демонстрація прийомів роботи.

- Які правила техніки безпеки необхідно згадати для роботи? (Відповіді дітей. Повторення правил техніки безпеки.)

- Чи є питання щодо виконання практичної роботи? Якщо питань немає, приступайте до виконання.

Виконання роботи учнями. Поточний інструктаж вчителя.

V. Закріплення нового матеріалу.

Робота в зошиті.

Учитель. Знайдіть в підручнику і замалюйте пристрій машинної голки, підпишіть назви частин машинної голки.

Питання до учнів:

1. Які частини має машинна голка?

2. Для чого служать жолобки на голці?

3. Чим машинна голка відрізняється від ручної?

4. Як перевірити правильність підбору нитки до голки?

5. Яка голка товщі - більшого або меншого номера?

6. Для чого потрібна моталка?

7. З яких деталей складається моталка?

VI. Підбиття підсумків. Оцінка роботи учнів.

Учитель. Якість зшитого вироби багато в чому залежить від якості строчки. Голка швейної машини грає важливу роль у формуванні правильного стібка. Голки і нитки до побутових швейних машин слід підбирати особливо ретельно, так як саме оптимальне співвідношення голки і нитки забезпечить високу якість строчки. Неприпустимо працювати тупим голкою, її слід відразу замінити.

Познайомившись з пристроєм моталки, ви тепер зможете самостійно виробляти намотування нитки на шпульку. При цьому потрібно стежити, щоб нитка лягала рівно, рівномірно заповнюючи шпульку.

Оцінка роботи учнів на уроці.

Домашнє завдання: вивчити матеріал підручника, відповісти на питання в кінці параграфа.

Схожі статті