Навколишній світ

Презентація до уроку

Цілі: провести спостереження за ознаками настання осені в природі, за зв'язками між об'єктами живої і неживої природи; розвивати мовлення, логічне мислення учнів, вміння порівнювати і робити висновки; допомогти дітям замислитися про вразливості природи, необхідності її охорони; формувати уявлення про єдність природи і людини.

Устаткування: альбоми, матеріал для запису і замальовки спостережень, вірші, загадки, розповіді по темі уроку, пакети для збору насіння, листя, плодів, лопатка.

Основні поняття: стан неживої природи, зміни в стані рослин, тваринного світу, пристосування людини в селі і місті до сезонних змін у природі.

1. Організаційний момент.

У. Сьогодні наш урок пройде не в класі, а на природі.

Подивіться навколо, яке пишність фарб нас оточує, і мені хочеться сказати словами великого російського поета:

Знову осінь,
Горять, не згораючи берези.
Сріблястими нитками повітря пролито,
На останній віче злетілися бабки,
Сонний вітер ліниво листя ворушить.
Притихли лісу. Затуманились дали.
Далеко-далеко чутні чиїсь кроки:
Ти увійди в цей світ торжества і печалі
І його красу для себе збережи.
Збережи ці дзвінкі сполохи листя,
Цей святковий лепет лісового струмка.
У нього рудуватий, як мордочка лисяча,
Причаївся і замовк, як забуте щастя,
Обережно його на долоню поклади.
І коли завихрюючись, закрутиться негода,
Він рятівним світлом торкнеться душі.
(Г. Ходирєв "Світло душі")

- Назвіть слова, які підтверджують ваше припущення. (Золота одяг лісу, природи в'янення)

- Ми помилуємося фарбами золотої осені, найяскравішого періоду в житті рослин.

2. Постановка цілей і завдань.

- Що це означає?

- Перерахуйте все те, що відноситься до природи. (Відповіді дітей)

- Як багато ви назвали предметів, але от лихо - ви забули, що природа не зроблена руками людини. Давайте виправимо наші помилки і чітко назвемо об'єкти природи. (Хмари, небо, сонце, рослини, тварини)

- Все те, що ви перерахували, можна розділити на дві групи. Назвіть їх. (Нежива і жива природа)

- Я загадаю загадки, а ви, не називаючи відгадок, скажіть, про яку природі йдеться.
  • Чи не звір, а виє. (Вітер)
  • Йшов довготелесий, та в землю загруз. (Дощ)
  • Без вогню горить (Сонце)
  • Хмари, хмари - кучеряві хмари,
    Хмари кучеряві, цілі, діряві,
    Легкі, повітряні, вітерцю слухняні.

- Нерідко виявляється можливо зробити прогноз погоди, вивчивши висоту, форму і колір хмар.

- Чому метеорологи називають хмари азбукою небесної книги?

Вони розповідають не тільки про те, що є, а й про те, що буде. В найкращу погоду по хмарах можна передбачити грозу або затяжний дощ.

Вітер, дощ, сонце, хмари - це нежива природа.

- Підставте свої долоньки до сонечка. Що ви відчуваєте?

- Згадайте, як відчували сонечко влітку.

- Яке становище займало сонечко влітку?

- Як розташоване сьогодні?

- Коли тінь довше - влітку чи восени?

- Коли ніч коротше - влітку чи восени?

Крупно, дрібно, зачастив і всю землю напоїв. (Дощ)

- Порівняйте за тривалістю і температурі літній та осінній дощ.

Летять орлиці по синьому небу,
Крила розпластали, сонечко застелили. (Хмари)

- Чи часто пливли хмари з літнього неба?

- Яку погоду несуть купчасті хмари?

- Кого вони вам нагадують? (Назвати об'єкти живої природи)

В осінню негоду сім погод надворі -
Сіє, виє, крутить, мутить і реве, і ллє,
І знизу мете!

- Поясніть прислів'я. Зіставте її з цієї осені.

Які зміни відбуваються в неживій природі восени?

(Сонце світить і гріє слабше, по небу часто пливуть хмари, посилюється вітер, часто йде дощ, стає прохолодніше.)

Сьогодні на екскурсії ми відповімо на питання: як зміни в неживій природі вплинули на зміни в житті рослин, тварин і людей? Побачимо, хто і як готується до зими.

Спостереження в природі.

1. Робота в групах.

Сьогодні ми з вами працюємо в групах, значить, будемо допомагати один одному. Кожна група отримує завдання.

- Порівняйте температуру повітря сьогоднішнього дня з літніми показаннями температур.

- Як вплинула температура повітря на життя дерев?

- Чому листя розлучаються зі своїм чудовим нарядом?

- Згадайте один одному загадки про дерева.

План розповіді-опису
  1. Як називається рослина?
  2. Визнач органи рослини: стовбур, листя, квіти, плоди, насіння, якщо є.
  3. Опиши зміни в зовнішньому вигляді дерев у порівнянні з літом.

- Чому лось взимку їсть хвою?

- На всіх чи листяних деревах одночасно почався листопад? З усіх чи дерев уже опало листя?

- У яких дерев восени листя червоніють?

- Чи їдять тварини опале листя?

- Зберіть опале листя, визначте, з якого дерева кожен лист.

- Складіть кросворд для своїх однокласників

Замалюйте в альбом осіннє листя дерев. Цікаво, на одній і тій же сторінці намалювати листя, потім плоди з насінням, а навесні квітки одного і того ж рослини. Так за рік може вийти власний альбом - визначник рослин. Його можна доповнити загадками, розповідями про дерева.

- Порівняйте положення сонця на небі восени і влітку. Як це вплинуло на життя чагарників?

- Проведіть спостереження за чагарниками. Які на них (за забарвленням) листя, на яких чагарниках є плоди?

- Назвіть чагарник від 40 хвороб. (Шипшина)

1. Як називається чагарник?

2. Уважно розгляньте його зовнішній вигляд. Назвіть зміни в зовнішньому вигляді в порівнянні з літом. Складіть розповідь про чагарнику, використовуй свої знання і знання однокласників.

3. Зроби малюнок листя чагарника або гербарій.

Зберіть опале плоди, а також листя чагарників різного забарвлення.

- Зарисуйся плоди і листя різних чагарників і складіть кросворд для своїх однокласників.

Використовуючи насіння і різнокольорові опале листя чагарників, виготовте аплікацію.

- На яких трав'янистих рослинах дозріли насіння? Розгляньте їх зовнішній вигляд, зберіть в пакети для корму птахів.

- Зберіть листя трав'янистих рослин різної форми і забарвлення.

- Зверніть увагу, цвітуть чи зараз якісь рослини. Так чи їх багато, як було влітку?

Опишіть рослини за планом:
  1. Назва рослини.
  2. Опишіть зовнішній вигляд рослини.
  3. Складіть розповідь про зміни в житті рослин з приходом осені.

- Використовуйте малюнки, загадки, оповідання. Приготовлені вдома.

- Подивіться, що сталося з грунтом з приходом осені. Чому?

- Чому ви влітку могли бігати босоніж, а зараз - ні?

- Якщо грунт вологий, як пояснити, що рослинам не вистачає вологи.

- Грунт називають "живе - мертве тіло". Доведіть це, викопавши невелику ямку, і знайдіть, які тварини ховаються в грунті восени.

- Восени люди згрібають листя з-під дерев і спалюють. Для чого вони це роблять?

- Висловіть свою думку з цього питання.

- Поспостерігайте, який вітер дме в день екскурсії.

Сниться вночі павуку чудо-юдо на суку:

Довгий дзьоб і два крила: Прилетить - погані справи.

А кого павук боїться? Вгадали? це:

- Яких птахів ви зустріли на екскурсії? Чим вони зайняті? Чому?

- Поспостерігайте за птахами і складіть розповідь за планом:

1. Назва птиці.

2. Опишіть зовнішній вигляд: забарвлення тіла, величина, форма, ніж покрито тіло, визначте частини тіла і уважно розгляньте їх.

3. Поспостерігайте, чим харчується, як пересувається, як добуває їжу. Як змінилося їхнє життя восени?

- Як називають таких птахів, які не відлітають від нас на південь?

- Чому птахи відлітають на південь?

- Яку роль відіграє сонце в житті птахів?

Звіт груп про свою роботу.

- Що нового ви сьогодні дізналися на уроці? Що сподобалось?

Схожі статті