Позакласний захід з географії

Дане заняття можна провести і як узагальнюючий урок по темі: «Атмосфера».

Мета: активізувати пізнавальну діяльність учнів; повторити основний матеріал по темі: Атмосфера; відпрацьовувати вміння працювати з географічними матеріалами; показати взаємозв'язок географії з іншими предметами (література, музика); розвивати мовлення, мислення, інтерес до вивчення предмета; виховувати почуття товариськості, вміння працювати в групах.

Обладнання: картки з питаннями, віршами, піснями, шкала Бофорта, кросворди, підсумкова таблиця, сигнальні картки, геожетони.

хід заняття

I. Організаційний момент.

- Клас ділиться на 4 групи, кожна група отримує назву пов'язане з темою «Атмосфера» (наприклад: Циклон, Антициклон, Бриз, Муссон і ін.)

- Заняття починається з читання вірша А. Матутіна «Про повітря»

Мені вчора сестра сказала:
Повітря на кшталт ковдри, їм оповита Земля,
Річки, села і поля, місто, ліс, морський прибій ...
І ми з тобою.
Це що за ковдру, щоб всю Землю вкривало?
Щоб його на всіх вистачало, та до того ж не видно було?
Ні скласти, ні розгорнути, ні помацати, ні глянути?
Пропускає дощ і світло,
Є, а начебто і ні ?!

- Що ж це за ковдру?

- Що таке Атмосфера?

- Над цими питаннями, напевно замислювалися ще первісні люди.

Вітер, ураган, дощ, сніг, град, туман - всі ці явища їм важко було пояснити, так як їх знання були обмежені. Ми ж за тією атмосферою знаємо вже дуже багато. Тому з легкістю відповімо на всі питання.

- В ході гри кожна група буде отримувати геожетони. По закінченню конкурсу будемо підраховувати кількість геожетонов і заносити результати в таблицю на дошці, всім буде видно результати. Якщо команда не зможе відповісти на питання, є можливість у інших команд заробити додатковий геожетон, для цього треба просигналити карткою.

II. Основна частина. Проведення чемпіонату.

- Команди отримують картки з питаннями, час на підготовку 5 хв, команда підготувала відповіді раніше піднімає сигнальну картку.

  1. Який склад повітря атмосфери у поверхні землі? (Азот, кисень, інертні гази, вуглекислий газ, водяна пара, випадкові домішки: пил, аміак, сірчистий газ)
  2. Що таке атмосферний тиск? (Сила, з якою повітря тисне на земну поверхню, на все що знаходяться на ній предмети)
  3. Що називається бризом? (Вітер який виникає на березі моря, двічі змінює напрямок протягом доби вдень - з моря на сушу, вночі - з суші на море)
  4. Які види хмар ви знаєте? (Шаруваті, купчасті, перисті ит.д.)
  1. Які способи вивчення атмосфери ви знаєте? (Метеорологічні станції, радіозонди, метеорологічні ракети, штучні супутники, спостереження космонавтів).
  2. Що таке абсолютна вологість? (Кількість водяної пари в грамах, що міститься в 1 м 3 повітря).
  3. З яких хмар випадає дощ? (Шаруваті, купчасто-дощові, шарувато-купчасті)
  4. Що таке погода? (Стан тропосфери в даному місці і в даний момент або за якийсь проміжок часу (добу, місяць, сезон).
  1. Що таке клімат? (Багаторічний режим погоди, характерний для будь-якої місцевості).
  2. Наведіть приклади нормального, підвищеного і зниженого тиску? (760 мм рт.ст.; 760 мм. Рт.ст.; <760 мм. рт.ст )
  3. Що називають атмосферними опадами? (Вода випадає на земну поверхню в рідкому або твердому стані)
  4. Назвіть розміри дощової краплі? (0,5-5 мм)

2. Поетичні рядки.

- Про яку силі вітру сказано в наведених поетичних рядках? Визначте за допомогою шкали Бофорта

Тиха українська ніч. Прозоро небо.
Зірки вражають.
Своєю дрімоти пересилити не хоче повітря.
Трохи тремтить сребрістих тополь листя.
А.С. Пушкін

І було, як видно, йому не вперше
Ламати, як тростинки, дуби вікові,
І, даху зриваючи, вриватися в оселі.
Його називали вітрило! Ветрище!
С. Михалков

Гірські вершини сплять у темряві ночі,
Тихі долини повні свіжою імлою,
Чи не пилить дорога, на тремтять листи ...
М.Ю. Лермонтов

Буря виє в саду, буря ломиться в будинок,
Я боюся, щоб вона не зламала
Старий дуб, що посаджений батьком,
І ту вербу, що мати садила ...
Н.А. Некрасов

- Отже, майже половина питань позаду, а тепер відгадують загадки. Капітан команди, який підніме першим сигнальну картку отримує право на відповідь.

Щорічно приходять до нас в гості:
Один сивий, інший молодий,
Третій скаче, а четвертий плаче. (Пори року.)

Алена-царівна по місту ходила,
Ключі зронила.
Місяць бачив. Сонце взяло. (Роса.)

Фирчіт, гарчить, гілки ламає, пил піднімає.
Людей з ніг збиває.
Чуєш його, та не бачиш його. (Вітер)

Спершу блиск, за блиском тріск,
За тріском плескіт. (Блискавка, грім, дощ)

Гуляємо взимку на волі, в лісі, в чистому полі.
Крутить. Виє, бурчить, на весь світ бурчить.
По селах, містах літає, знати нікого не бажає. (Заметіль, хуртовина.)

І не сніг, і не лід,
А сріблом дерева прибере. (Іній)

Без крил летять,
Без ніг біжать,
Без вітрила пливуть. (Хмари)

Молоко над річкою пливло,
Нічого не видно було.
Розчинилося молоко -
Стало видно далеко (Туман)

- Яка пора року описується в кожному з наступних уривків. Перед відповіддю виразно прочитати вірш.

Похмура час! Очей зачарування!
Приємна мені твоя прощальна краса -
Люблю я пишне в'янення.
У багрець і золото одягнені лісу. (А. С. Пушкін)

Чи не вітер бушує над бором,
Чи не з гір побігли струмки,
Мороз-воєвода дозором обходить володіння свої.
Дивиться - добре чи хуртовини лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини, і чи немає де голої землі. (Н.А. Некрасов)

Гнані весняними променями,
З навколишніх гір вже снігу
Втекли каламутними струмками на потоплені луки.
Посмішкою ясною природа
Крізь сон зустрічає ранок року ... (А. С. Пушкін)

5. Розгадати кросворд.

- Ті, що навчаються отримують картку з кросвордом і заповнюють його. За кожну правильну відповідь команда отримує геожетон.

  1. Прилад для вимірювання тиску повітря.
  2. Фактичний обсяг випаровується вологи.
  3. Ураганний вітер.
  4. Тип клімату.
  5. Нижній шар атмосфери.
  6. Властивості повітряних мас.

6. Пісенна географія.

- отримують картки з піснями вставити слова в пісні і заспівати або прочитати виразно.

Весь покритий зеленню,
Абсолютно весь,
... (ділянка суші - 1) Невдачі
В ... (водойма - 2) є
... (1) Невдачі
В ... (2) є.
Весь покритий зеленню,
Абсолютно весь.
(1 - острів, 2 - океан)

Не крутіть строкатий ... (географічна приналежність - 1)
Чи не знайдете ви на ньому
Тієї ... (суверенна територія - 2), ... (2) особливої
Про яку ми співаємо.
Наша стара ... (космічний об'єкт - 3)
Вся вивчена давно,
Але ... (2) велика ця
Вічно «біла пляма».
(1 - Глобус, 2 - країна, 3 - планета.)

Якщо довго, довго, довго,
Якщо довго, по доріжці,
Якщо довго по стежині
Тупати, їхати і бігти,
Те, мабуть, то, звичайно,
Те, напевно, правильно, вірно,
Те, можливо, можна, можна,
Можна в ... (континент - 1) прийти!
А в ... (1) ... (водойма - 2) ось такої ширини!
А в ... (1) ... (ландшафт - 3) ось такий високий!
Ах, крокодили, бегемоти,
Ах, мавпи, кашалоти,
Ах, і зелений папуга!
(1 - Африка, 2 - річка, 3 - гори.)

Знаходити ... (сторона світла - 1) і ... (сторона світла - 2)
Малювати квадрат і коло
Вчать у школі, вчать у школі, вчать у школі,
І не плутати ніколи ... (ділянка суші - 3)
і ... (населений пункт - 4)
Вчать у школі, вчать у школі, вчать у школі.
(1 - схід, 2 - південь, 3 - острова, 4 - міста.)

  1. Чому вершини високих гір покриті снігами і льодами?
  2. Чому з підняттям вгору тиск зменшується?
  3. Поясніть вираз: «Атмосфера - броня планети»?
  4. Що робиться в нашій країні для очищення повітря?

III. Підбиття підсумків. Нагородження переможців.

Схожі статті