Стаття 78

1.Коммунальное унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на основі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

2.Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

3.Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

4.Уставний фонд комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно входить, до реєстрації його як суб'єкта господарювання. Мінімальний розмір статутного фонду комунального унітарного підприємства встановлюється відповідною місцевою радою.

5.Наіменованіе комунального унітарного підприємства повинно містити слова «комунальне підприємство» та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить дане підприємство.

6.Коммунальное унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника і органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого воно входить.

7.Коммунальное унітарне підприємство очолює керівник підприємства, який призначається органом, до сфери управління якого входить підприємство, і є підзвітним цьому органові.

8.Убиткі, завдані комунальному унітарному підприємству внаслідок наповнення рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.

9.Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом до діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.

Для закупівель товарів, робіт або послуг комунальне унітарне підприємство застосовує процедури закупівлі, визначені Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

1.Согласно Конституції України мешканці, які проживають в межах того чи: іншого адміністративно-територіального утворення, безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, яке перебуває в комунальній власності. Як передбачено ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зазначені органи від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Представники органів місцевого самоврядування - сільські, селищні, міські ради - в праві приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке перебуває в комунальній власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Що стосується районних та обласних рад, то їх повноваження на розпорядження комунальним майном (в тому числі на створення комунальних підприємств) мають похідний від повноважень представницьких органів місцевого самоврядування характер, оскільки в рішенні відповідних питань вказані відповідні ради народних депутатів відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування а Україні ».

Комунальне унітарне підприємство створюється на основі відокремленої частини комунальної власності.

комунальних підприємств, організацій, установ, закладів, що діють на основі комунальної власності територіальної громади (ст. 78 ГК України);

акції (частки, паї) територіальної громади у майні суб'єктів господарювання різних форм власності (ст. 24 ГК України);

комунальних господарських об'єднань, які утворюються переважно у формі корпорації або концерну, незалежно від найменування об'єднання (комбінат, трест і т. п.) (ст. 120 ЦК України).

Створенню комунального підприємства передує видання компетентним органом відповідного акта. Також комунальне підприємство може бути створене в результаті передачі майна з державної власності в комунальну відповідно до Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

2. Власником комунального підприємства є територіальна громада, або ж комунальне підприємство є спільною власністю територіальних громад району або області. Уповноваженим власником органом є відповідні поради: сільські, селищні, міські, районні, обласні. Представником власника є керівник підприємства.

3. Майно такого підприємства є неподільним і не може бути розділене на частини, паї. Не можуть мати часток, паїв у такому підприємстві і його працівники.

Разом з тим, статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон) визначено, що підставою для відмови в проведенні державної реєстрації юридичної особи є, зокрема, використання в найменуванні юридичної особи повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

З огляду на викладене вище та керуючись частиною третьою Прикінцевих положень Закону, Держкомпідприємництва вважає, що при написанні найменування комунального підприємства слід дотримуватися вимог Закону. »

6. Відповідальність комунального унітарного підприємства за його зобов'язаннями настає за загальними правилами відповідальності, встановленої для юридичної особи.

7. Господарська компетенція органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної комунальної установи. Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад з управління комунальною власністю відносяться: 1) управління майном, що перебуває у комунальній власності відповідних територіальних громад в встановлених радою межах;

2) встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутку підприємств, установ і організацій комунальної власності відповідних територіальних громад; 3) заслуховування звітів про роботу керівників підприємств, установ і організацій комунальної власності відповідних територіальних громад; 4) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо порядку та умов відчуження комунального майна, проектів місцевих програм приватизації та переліку об'єктів комунальної власності, що не підлягають приватизації; організація виконання цих програм; підготовка та внесення на розгляд ради пропозицій щодо визначення сфер господарської діяльності та переліку об'єктів, які можуть бути надані в концесію, подання раді письмових звітів про хід та результати відчуження комунального майна.

9. Інші особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються чинним законодавством.

Схожі статті