Мета уроку: знайомство з творчістю С. Чорного, через вірші: "Що ти тискати каченяти. "; "Воробей"; "Слон".
Обладнання: портрет С. Чорного; словникові слова і вирази: (тискати, рветься геть, в свій черга, брикатися ногами, прітіснешь, капут, в'юшки); запис дитячої пісні "Воробей", MP3 програвач; ілюстрації: каченяти, слона, горобця.
I. Організаційний момент.
II. Введення в тему.
1. Розповідь про життя і творчість Саші Чорного.
- Поет С. Чорний, справжнє ім'я - Олександр Михайлович Глікберг, народився в Одесі в 1880 році.
Олександр Михайлович дуже любив дітей і багато писав для дітей, підписуючись псевдонімом "Сашко Чорний".
Звідки такий дивний псевдонім? Олександр Михайлович пояснював так: "Нас було двоє в родині з ім'ям Олександр. Один брюнет, інший блондин. Коли я ще не думав, що з моєї "літератури" що-небудь вийде, я почав підписуватися цим сімейним прізвиськом ".
Саша Чорний раптово помер в 1932 році, але його творчість живе дотепер.
2. Знайомство з творчістю.
1. "Що ти тискати каченяти?". Читання вірша вчителем.
- Послухайте вірш поета "Що, ти, тискати каченяти. "І простежте за моїм читанням і виразністю.
- Що ще допомогло мені в виразному читанні вірша? (Рухи рук.)
- Саме виразні рухи руками, які супроводжують мова називаються жестами.
- Так само я використовувала міміку.
Міміка - виразні рухи м'язів обличчя.
- А як, ви, розумієте значення слів і виразів?
тискати - тиснеш, притискаєш, мнёшь;
рветься геть - виривається;
в свій черга - в свою чергу, коли прийде час;
брикатися - 1). Те ж, що брикатися, а так же взагалі бити, відбиватися ногами; 2). Активно чинити опір, пручатися;
капут - кінець, загибель.
- Прочитайте вірш "Що ти тискати каченяти" і знайдіть, як поет переконував малюка не ображати каченяти.
- Як дорослий розмовляє з малюком: сердито, лає його або дружелюбно, щось радить? (Дорослий розмовляє з малюком дружелюбно, радить не робити так, як він тіскал каченяти.)
- Прочитайте вірш, для виразності використовуйте інтонацію голосу і жести.
- Які почуття ви відчували до каченяти, читаючи вірш? (Жалість).
- А щоб ви порадили хлопчикові? (Не можна мучити птахів і тварин. До них потрібно ставитися з любов'ю, дбайливо).
- А зараз відгадайте загадку.
маленький хлопчик
У сіренькому армячишке,
Подвір'ях гасає,
Крихти збирає.
- Про кого йде мова? (Про горобця).
- Наступне вірш так і називається - "Воробей". На ці слова була написана чудова дитяча пісенька, яку я вам пропоную послухати.
(Фонограма пісні "Воробей" на вірші С.Чёрного).
- Яке незнайоме слово зустрілося вам в тексті пісні? (В'юшки)
- Знайдіть значення слова "в'юшки" в словнику підручника.
В'юшки - в сільському будинку кришка, яка закриває комин, для збереження тепла.
- Перечитайте перші чотири рядки вірша "Воробей".
- Яким ви уявили собі горобця? (Маленький, сіренький, верткий).
- Як розумієте вираз "глазки - бісер"? (Маленькі, блискучі).
- Як поет ставиться до горобця? Доведіть. (Поет відноситься до горобця з ніжністю, любов'ю. Він називає його "горобець мій", "Воробьішко").
- Прочитайте вірш виразно так, як ніби кожен з вас сам розмовляє з Горобцем.
1 - 2 стовпчик - ланцюжком, по рядку, 3 - 4 стовпчик - парами, 5 - стовпчик - хором.
- Чи можна горобця назвати беззахисним? В яку пору року птахам як ніколи потрібна наша допомога? Як ви їм допомагаєте в зимовий період часу? (Робимо годівнички, влаштовуємо зимові столові, підгодовуємо птахів).
- Перед виразним читанням давайте трохи відпочинемо.
Ми з вами входимо в ліс.
Скільки тут навколо чудес! (Подивитися вправо, вліво)
Руки підняли і похитали -
Це дерева в лісі.
Руки зігнули, кисті струсили -
Вітер збиває росу.
У сторони руки, плавно помахаємо -
Це до нас птахи летять.
Як вони тихо сідають
Покажемо - крила склали назад.
Нахилилися і присіли,
Займатися тихо сіли.
- Пропоную пограти в гру. Ви повинні вгадати назва тварини за моїми підказками. Постарайтеся здогадатися, про кого йде мова якомога раніше.
1. Гра. (Опис тварини "слон").
- Буває індійський і африканський.
- Велике тварина вагою до трьох тонн.
- У нього величезні вуха і довгий ніс.
- Саме так називається наступний вірш Саші Чорного, з яким нас познайомить. (Учень підготувати до виразного читання вдома). Послухайте його і скажіть, яким описаний слон? (Беззахисним)
(Самостійна робота учнів за варіантами).
- А зараз вірш прочитаємо за ролями. (Запрошуються по одній людині з кожного варіанту для прочитання діалогу і зображення його учасників).
- Яке почуття викликало у вас вірш? (Жалість до великого, але беззахисному тварині).
- Чому слон став беззахисним? (Тому що він опинився за гратами).
- Де ми в неволі можемо зустріти тварин? (в зоопарку).
- Що ви змогли б зробити для слона в зоопарку? (Відвідувати його, приносити йому гостинців.).
- З якими віршами С. Чорного ви сьогодні познайомилися? ( "Що ти тискати каченяти", "Воробей", "Слон").
- Що їх об'єднує? (Всі вони про беззахисних тварин).
- Зобразіть беззахисного каченяти, горобця, слона.
Методика: "Асоціативні картинки"
VII. Домашнє завдання.- Вивчити вірш, яке найбільше сподобалося.
- Намалювати ілюстрацію до вибраного вірша.