Уроки повідомлення нових знань з використанням наочних посібників

Крім спостережень, екскурсій, уроків з практичними роботами, дослідами, предметних уроків, в III класі проводять уроки з використанням різних наочних посібників. Це і екранні посібники, що включають показ кінофільмів, діафільмів, теле- і радіопередач, стінні таблиці і картини, це і роздаткові матеріали. Найбільш важкими для дітей в III класі бувають вистави, які вони повинні отримати про обертання і рух Землі та про наслідки цих явищ.

У III класі ми тільки знайомимо дітей з даними питаннями, а елементарні поняття про них діти отримують в IV класі.

Тема уроку «Чому відбувається зміна дня і ночі?»

Мета уроку: дати учням уявлення про зміну дня і ночі, показавши третьокласникам, що Земля обертається навколо своєї уявної осі.

Обладнання: роздавальні глобуси на учнівських столах, глобус у вчителя, проекційний ліхтар (або лампа з рефлектором), дзига, карта півкуль, м'яч.

Хід уроку. Після короткого опитування учнів по темі «Материки і океани» учитель переходить безпосередньо до теми уроку.

Спочатку вчитель звертає увагу дітей на те, що Земля обертається в просторі навколо своєї уявної осі із заходу на схід. Він пропонує учням виконати кілька практичних робіт, щоб зрозуміти, як це відбувається. Діти можуть взяти м'яч або який-небудь інший круглий предмет і повернути його навколо уявної осі. Учитель надає руху дзига і показує, як він обертається навколо осі. Пропонує повернути глобуси, що стоять на столах у школярів, навколо осі із заходу на схід. Діти констатують, що будь-який предмет можна повернути навколо своєї уявної осі.

Потім учитель показує за допомогою проекційного ліхтаря і глобуса, що непрозорий шар не можна висвітлити відразу з усіх боків одним джерелом світла.

Після такої підготовчої роботи вчитель демонструє досвід: обертання глобуса (Землі) із заходу на схід перед джерелом світла (Сонцем).

Сонце висвітлює тільки ту половину Землі, яка звернена до Сонця. На освітленій половині - день, на неосвітленій - ніч. А так як Земля обертається, то освітлена сторона поступово йде в тінь, там наступають вечір і ніч, а неосвітлена половина виходить на світло, там наступають ранок і день.

Учитель звертає увагу дітей на те, як поступово освітлюється територія Росії: спочатку Далекий Схід - там ранок; потім Сибір, Урал, європейська частина Росії. Він задає питання: який час доби ми спостерігаємо в Європі, коли в Азії ніч? Який час доби в Північній і Південній Америці, коли в Європі день? І т.д.

Необхідно пам'ятати, що досліди з глобусом треба проводити повільно, щоб усі учні зрозуміли, що відбувається, яке явище показує їм учитель. Особливо чітко слід показати дітям, як обертається Земля із заходу на схід.

Потім учні розглядають малюнок 60 підручника.

На закінчення діти роблять висновок: Земля обертається навколо своєї уявної осі із заходу на схід; від цього обертання відбувається зміна дня і ночі, так як Сонце освітлює то одну, то іншу сторону Землі; на освітленій стороні день, на затемненій - ніч. Між вночі і вдень буває ранок, а між днем ​​і вночі - вечір. Час обертання Землі навколо осі називається добою і дорівнює 24 год.

Тема уроку «Зміна пір року».

Мета уроку: показати дітям, що Земля не тільки обертається навколо своєї осі, але і рухається навколо Сонця, в результаті чого відбувається зміна пір року.

Устаткування: великий глобус і лампа без абажура або телурій у вчителя, роздаткові глобуси у дітей.

Хід уроку. Урок починається з бесіди з наступних питань і завдань: покажіть на ваших глобусах, в який бік обертається Земля навколо осі. Що відбувається внаслідок обертання Землі навколо осі? Якщо в Європі день, то в якому місці земної кулі ніч? Якщо в Південній Америці день, то в якому місці земної кулі ніч? Покажіть північний і південний кінці земної осі на ваших глобусах. Як називаються ці місця на земній кулі? Покажіть на глобусах екватор. На які дві півкулі ділить Землю екватор?

Учитель пропонує дітям проаналізувати спостереження за положенням сонця над горизонтом і відповісти на питання: коли сонце буває найнижче над лінією горизонту? Яка пора року буває в цей час у нас? Коли сонце буває вище за все над лінією горизонту? Яка пора року буває в цей час в нашій місцевості?

Далі вчитель повідомляє, що наша Земля не тільки обертається навколо своєї осі, але і рухається навколо Сонця. Вісь Землі має нахил, і тому сильніше освітлено то північну півкулю, то південне, а де більше світла, там і більше тепла. Потім учитель демонструє за допомогою глобуса і лампи або за допомогою телуру, як відбувається зміна пір року, і звертає увагу дітей на те, що вісь Землі (глобуса) весь час спрямована в одну сторону і Земля рухається навколо Сонця із заходу на схід. Весь шлях Земля навколо Сонця проходить за рік.

Учитель кілька разів показує, як відбувається зміна пір року, і підкреслює, що, коли в північній півкулі літо, в південному - зима, і навпаки.

Для закріплення вивченого матеріалу вчитель може запропонувати класу такі питання і завдання: чому влітку буває тепло? Чому взимку буває холодно? Подивіться на глобус, освітлений лампою, і скажіть: яку пору року в північній півкулі? Яке - в південному? Якщо в Північній Америці зима, то яку пору року в Південній Америці? Якщо в Африці зима, яку пору року в Європі? І т.п.

Сторінками природознавства:

Схожі статті