Коли футбол в тягар

FootballHD.ru пропонує для видовищності скасувати додатковий час і повернути правило, згідно з яким результат матчу вирішувався б за допомогою підкидання монети.

Всі ми знайомі зі сценарієм, коли гра відверто тягарем, на екрані дванадцятій ночі, але пропускати нічого не хочеться. І ми стоїчно сидимо до останнього, перемагаючи сон або бажання подивитися що-небудь інше, а гра мляво переходить в додатковий час. Що може бути гірше? Навіть якщо гравці заб'ють, це буде ще півгодини. До цього моменту часто вже і гра мало хвилює.

Це те, за що американці найбільше люблять знущатися над нашим улюбленим видом спорту - за нічиї і відсутність голів.

А що додатковий час? Чи потрібне воно нам і чи можуть взагалі футболісти його витримати? Чому голи не наступають? Невже пам'ять правила «золотого гола» не дає спокою?

Задумка додаткового часу не нова: англійська футбольна асоціація додавало час для того, щоб вирішити результат матчу, ще в далекому 1897-го року. Решті світу потрібен час, щоб надолужити новаторських британців.

Так, в 1922-м фінал німецького чемпіонату між «Гамбургом» і «Нюрнбергом» завершився внічию 2: 2, і команди грали, поки наступний забитий гол не вирішив результат зустрічі. Але гола не сталося, і матч закінчився вже після настання темряви. Проклята зустріч була зірвана і під час перегравання: в додаткові тайми травми і червоні картки скоротили кількість футболістів «Нюрнберга» до семи чоловік. «Гамбург» відмовився визнавати за собою перемогу.

Бувало навіть, що додатковий час ставало причиною дипломатичних інцидентів. У 1936-му під час берлінських Олімпійських ігор Перу переграла Австрію з рахунком 4: 2, але скажені фанати не хотіли з цим миритися, і прорвалися на поле - хтось з револьвером у руках. Австрія подала офіційну скаргу, але Перу, чиї представники не встигли потрапити на слухання через німецького військового параду, була виключена з турніру. Олімпійський комітет країни був, ясна річ, незадоволений, і всі спортсмени Перу були негайно скликані з Німеччини, а в слід за ними, в знак солідарності, пішли і колумбійці. Інцидент помітно зіпсував і без того не найкращу репутацію німців, а посольство в Лімі було закидане камінням, в той час як портові робітники навідріз відмовилися завантажувати німецькі судна.

Згодом додаткові тридцять хвилин стали нормою. Були і перегравання, а бувало, що результат зустрічі взагалі вирішувалося підкиданням монетки. Так, Джачинто Факетті вдало поставив на «орел», і Італія переграла збірну Радянського Союзу в півфіналі Євро-68. Це був єдиний раз, коли матч Чемпіонату світу або Європи вирішувалося жеребкуванням.

У 1970-му було вирішено замінити одну лотерею на іншу - але злегка більш чесну. Таким чином монетки змінилися на пенальті.

У сезоні-1971/72 під час другого раунду Кубка володарів кубків УЄФА нападник «Рейнджерс» Уіллі Хендерсон забив м'яч, який повинен був принести його команді перемогу з виїзним голам, але рефері Лоренс ван Раванс вирішив, що справедливіше буде пробити пенальті, і «Спортинг »виграв з рахунком 3: 0.

Шотландці, зі зрозумілих причин, була ошелешені, але тренер Уіллі Уаделл не здався і відправився до представника УЄФА за роз'ясненнями. Незабаром рішення рефері було скасовано, а «Рейнджерс» виграли свій перший і останній єврокубок.

На міжнародних змаганнях ніхто не скаржився на додатковий час: в 76-м Антонін Паненко вразив весь світ своїм фірмовим ударом пенальті, а неймовірне протистояння між Західною Німеччиною та Францією на ЧС-1982, що завершився в результаті з рахунком 3: 3, вважається однією з найбільших ігр в історії.

позолочені голи

Випробувати нововведення вирішили на Євро-96, і найбільше воно припало до смаку німцям, які в підсумку виграли, забивши на 95-й хвилині.
'.- Я знав, що гол безглуздий. - зізнався Петр Коуба, який захищав ворота збірної Чехіі.- Після тієї гри я довго не міг прийти в себе. Протягом семи днів я відчував повну апатію. У Празі нас прийняли, як героїв, але я відчував тільки біль в грудях. До кінця свого життя я буду думати про той момент, як би я не хотів його забувати. Напевно, доля .. '

Хтось скаже, що програвати подібним чином ще прикріше, але переможці заявляють протилежне - емоції від такої перемоги непорівнянні.

Тож не дивно, що Коубі з ним згоден: «правило було несправедливим і жорстоким. Зазвичай знаєш, що навіть після пропущеного м'яча є можливість відігратися, але з тим правилом на ризик ніхто не йшов ».

В цьому і проблема. Правило було прийнято для того, щоб команди грали яскравіше, але призвело до зворотного: все відсиджувалися в захисті. Ризик моментального програшу був занадто великий. Якби під час півфіналу ЧС-+1982 правило було в силі, саме Франція, а не Західна Німеччина, пройшла б у фінал.

Подушка безпеки

Зараз командам не потрібно боятися моментального вильоту після успішної контратаки суперника - завжди можна відігратися. Але є й інша проблема - втома. Нехай психологічно гравці і готові, фізично вони виснажені і рідко готові бігати додаткові 30 хвилин. У наш час наука і спорт переплетені як ніколи раніше. Чи можна щось змінити?
'.- Навряд чи - занадто рідко це відбувається. - вважає тренер з фізпідготовки Нік Грент, який попрацював з багатьма клубами АПЛ. - Треба правильно харчуватися і пити, і футболісти без особливих проблем пограють і більше 90 хвилин. Зрештою, вони - елітні атлети, які повинні бути до цього готові. Ясна річ, що вони будуть на самій межі своїх фізичних можливостей. На тренуваннях потрібно чітко зрозуміти, що краще - тренуватися з прицілом на гру в додатковий час, або готуватися так, щоб все зробити за основний час .. '

Але фізична підготовка - одне. Не варто забувати і про психологію.
'.- У додатковий час футболісти починають ще більше нервувати, що призводить до того, що вони швидше вимотуються. Вважається, що з цим нічого не поробиш, але це не так. - вважає спортивний психолог Джон Салліван, який працював консультантом в збірній Англії і багатьох англійських клубах. - Я роблю так: поки футболіст вправляється на біговій доріжці, я даю йому вирішити якусь задачку. Спортсмен і так втомився, і тут йому доводиться працювати над іншою проблемою. Ця напруга відображає те, що відбувається на полі .. '

Насправді додатковий час лякає гравців ще до завершення 90 хвилин.
'.- Коли залишається грати десять хвилин, починаєш думати про те, що далі. Гравці і тренери прекрасно усвідомлюють, як легко можна пропустити в останні хвилини, і думають про те, як би не помилитися. Так замість гострих передач команди вирішуються тільки на далекі кроси, щоб не ризикувати. - зізнається Коубі. - Коли я грав, я більше хотів зберегти ворота в недоторканності в додатковий час, і спробувати щастя в серії пенальті. Зараз не так: я працюю тренером воротарів у молодіжній збірній Чехії, і намагаюся робити все, щоб результат зустрічі зважився в додатковий час .. '

Легко сказати: далеко не кожен здатний продовжити грати на високому рівні в додатковий час.
'.- Треба брати до уваги події, що відбулися в перші 90 хвилин. Зазвичай це важлива гра, і кращі команди і так роблять все в своїх силах, щоб виграти. Гравці втомлюються, починають помилятися. Поганий підкат може привести до травми - себе або опонента. М'язи можуть просто здати. - каже Грент .. '

Хвилюватися варто не тільки гравцям, але і їх тренерам. Варто згадати відомий епізод, коли тренер англійців сер Альф Рамсей переконав підопічних не здаватися після того, як побачив що валялися на траві змучених німців: «Подивіться на них. З ними покінчено. Ви вже виграли - тепер зробіть це знову ». І вони зробили.

'.- Завжди сподіваєшся, що вистачить енергії і на гру, і на збереження дисципліни. Потрібно знайти правильний баланс. Голи - ключ до перемоги, але атака призводить до ризиків. - вважає Ульє .. '

Крім підготовки і настанов тренера дуже важливі і стратегії відновлення, які стають актуальними до настання 120 хвилини.

'.- Якщо починаєш думати про відновлення до кінця додаткового часу, вже пізно. Атлета можна навчити контролювати енергію і сили під час матчу. Це дозволяє їм відновитися в процесі. Це дає їм перевагу перед іншими; ми кличемо цю техніку когнітивним перевагою. - пояснює Салліван. - Якщо ми навчимо їх знижувати частоту ударів серця парою вдихів, вони стануть витривалішими, заряджених і сильніше. Правильне дихання допоможе очистити думки: вони не будуть займатися самобичуванням і будуть більш стресостійкі .. '

Цікавим прикладом є Трофей Футбольної ліги (англійське змагання, в якому беруть участь 48 команд, що входять в Першу і Другу ліги - прим. Перекладача), де правила ігнорують додатковий час - після 90 хвилин відразу слідують пенальті.
Можливо, Грент прав - дуже нечесно влаштовувати поєдинок між командами, які до зустрічі провели на полі нерівне кількість часу.
'.- На один матч гравців вистачить, але важливий турнір проходить після закінчення довгого сезону. Коли доводиться грати двічі, навіть тричі на додатковий час, ризик травм і стомлюваності зростає. - вважає Коубі .. '

Але не тільки безпосередні учасники матчу намагаються уникнути додаткового часу.
'.- Більшість газет ненавидять, коли матч переходить в додатковий час. - зізнався Рорі Сміт з The Times. - Перший випуск виходить о 10:30, але цього не станеться в разі додаткового часу. Виходить, що ми все зробили, але чекаємо закінчення гри. Це неприємно - іноді огляди виходять дуже нескладними, але робити нічого .. '

А що далі?

Чи збережеться традиція проводити додатковий час? Варто зазначити, що вже зараз під час Кубка Америки лише в фіналі є додаткові тайми, в усіх інших матчах після 90 хвилин слід серія пенальті.

Можливе рішення буде тестуватися на літніх Олімпійських іграх, Клубному чемпіонаті світу і жіночому Чемпіонаті світу до 20-ти років - на цих змаганнях буде дозволено використовувати четверту заміну.

'.- Думаю, це розумно. Так можна краще контролювати гру, особливо якщо на лавці є хтось, хто не готовий повністю, але може відіграти тридцять хвилин. - вважає Грент .. '

Можна і зовсім скопіювати хокей, де команди втрачають по гравцеві для того, щоб відкрити простір для більш агресивної гри.
'.- Не уявляю, як це спрацює в футболі. Я консерватор, і вірю в додатковий час, може його хіба що скоротити хвилин до 20. - вважає Коубі. З ним погоджується і Ульє .. '

Що ж залишається? Повернути монетку? Чи не закочуйте очі - статистика не бреше.

До введення пенальті на Чемпіонатах світу та Європи, 94% ігор завершувалися за 120 хвилин, решта переграє або вирішувалися волею випадку (подібне було зафіксовано один раз). Після введення одинадцятиметрових (починаючи з Євро-76 і ЧС-1978) ця цифра впала до 78%, і лише в 42% випадках переможець виявлявся в ході 120 хвилин гри.

Якщо позбутися пенальті - порятунку слабких - все команди постараються грати агресивніше, бо кидок монетки здасться будь-якому ще більшим ризиком.