- Мета уроку. Вивчити особливості річок Росії. Розширити і поглибити знання про річках.
1. сформувати поняття ухил, падіння річки;
2. показати вплив клімату і рельєфу на річки;
3. формувати вміння визначення ухилу і падіння річки.
- розвиток мислення і предметної мови, володіння монологічного та діалогічного промовою, вміння вступати в мовне спілкування, брати участь в діалозі;
- розширення кругозору, формування цілісного уявлення про природу Росії;
- підвищення мотивації учнів;
- розвиток логічного і творчого мислення учнів;
- виховання любові до Батьківщини, дбайливе ставлення до природи;
- Тип уроку - вивчення нового матеріалу.
- Форми роботи учнів - фронтальна бесіда, практична робота з картою, атласом, ЦОР.
12. Необхідне технічне обладнання. фізична карта Росії, роздатковий довідковий матеріал «Річки Росії», комп'ютер, проектор, атласи, контурні карти, зошити, підручник, презентація Power-point, ЕОР.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація знань.
Учитель: Без води немає життя. Людина не може прожити без води більше 8 днів. Саме 8 днів мають в запасі рятувальники, які ведуть порятунок шахтарів, які опинилися відрізаними від виходу при обвалі. Вода - це чудовий дар природи. Людині потрібна чиста і прісна вода, яка становить близько 2% гідросфери. Росія багата водами, які знаходяться на суше- це внутрішні води.
- Згадайте, хлопці, які види внутрішніх вод ми вивчали на уроках географії в 6-7-х класах? Учні відповідають (Річки, озера, болота, підземні води, вічна мерзлота, водосховища, снігу, ставки, канали).
Учитель: Як ви здогадалися, ми сьогодні будемо розмовляти про річках. Тема нашого уроку «Внутрішні води Росії. Річки. Сьогодні ми дамо загальне поняття внутрішнім водам і почнемо розмову з головної частини внутрішніх вод нашої країни - річок. (Сток річок)
Учні працюють з підручником на стор. 78 рис. 40. Взаємозв'язок внутрішніх вод з іншими компонентами природи
- Згадаймо частини річки. Учитель на дошці малює схему, а учні в зошитах.
Учитель: - Що таке джерело? Покажіть витоки річок на схемі, знайдіть джерело Волги на карті.
Учні працюють по карті, атласу.
Учитель: - Що таке гирлі річки?
Учні відповідають, роблять запис в зошит. (Устя - кінець річки, місце впадання річки в море, озеро, іншу річку)
- Що таке річкова система? (Головна річка з прітокамі- річкова система). Покажіть на карті річкову систему Волги.
- Згадайте, що таке басейн річки? (Місцевість, з якої річка живиться, називається басейном).
Учитель: Велика частина річок впадає в Північний Льодовитий океан. Він займає 65% території країни.
Робота по карті, атласу:
- Знайдіть і покажіть річки, що несуть свої води в Північний Льодовитий океан (річки басейну Північного Льодовитого океану течуть на північ): Онега, Сев.Двіна, Печора, Об з Іртиш, Єнісей, Лена, Яна, Індігарка, Колима. Витоки Олени, Єнісею, Обі - в горах тому в верхів'ях протягом річок швидше. (Учні слухають повідомлення про річках Росії: Олені, Єнісеї, Волзі).
- Чому найбільші річки Росії течуть на північ? (Велика територія Росії має ухил на північ).
- Знайдіть і покажіть на карті річки басейну Тихого океану: Амур з Шилко, Аргун, Анадир. Чому великих річок на сході Росії не так вже й багато, як на півночі? (На узбережжі Тихого океану гірські хребти, річки короткі, що стікають з східних схилів хребтів).
- Рельєф впливає на падіння і ухил річки.
III. Вивчення нового матеріалу.
ПАДІННЯ - це різниця висот між витоком і гирлом в метрах. (Н = Н 1 - Н 2), де
Н 1 - абсолютна висота витоку
Н 2 - абсолютна висота гирла.
- Річки, що впадають в море, мають висоту гирла 0м. Якщо річка впадає в озеро, то рівень поверхні води в озері є висотою гирла. Якщо річка витікає з озера, то рівень поверхні води є висотою витоку річки.
Рішення задач на визначення падіння річки. Учні вирішують завдання в зошиті, один учень біля дошки.
Визначити падіння річки Волги.
Исток - Валдайская височина
300 м
Устя - Каспійське море - (- 28 м)
300 - (- 28) = 328 м.
Визначити падіння річки Ангари.
Исток - озеро Байкал - 456 м
Устя - річка Єнісей - 76 м
456 - 76 = 380 м.
- Величина падіння впливає на іншу важливу характеристику:
Ухил - відношення падіння річки (в см) до її довжині (в км)) (I = Н. L). де
I - ухил;
H - падіння;
L - довжина.
Рішення задач на визначення ухилу річок.
Визначити ухил річки Ангари.
Падіння = 380 м = 38000 см
Довжина річки 1826 км
Ухил = 38000. 1826 = 20,8 см / км
Визначити ухил Волги.
Падіння = 328 м = 32800 см
Довжина річки = 3531 км
Ухил = 32800. 3531 = 9,3 см / км
- Ухил річки впливає на швидкість течії річки. Чим більше ухил, тим більше швидкість річки.
Учитель: Внутрішні води залежать від багатьох компонентів природи, будучи частиною природного комплексу, і самі роблять величезний вплив на грунти, рослинність, рельєф, клімат, життя і діяльність людини. Але, головним компонентом, що впливає на води, є клімат і рельєф.
Клімат впливає на замерзаемость річок. В умовах тривалої холодної зими на річках тривалий льодостав, більш потужний лід. У посушливому кліматі річкова мережа рідка, річки маловодні і навіть можуть пересихати. У Росії, де взимку випадає сніг, річки мають весняна повінь, пов'язане зі сніговим живленням. Річки, що течуть в мусоновому клімат, де взимку снігу випадає мало (згадайте чому? - взимку вітри дмуть з суші і не несуть вологи), що не розливаються навесні, а розливаються влітку, коли йдуть мусонні дощі. Річки Росії діляться по режиму на три групи:
- Річки з весняною повінню (річки мають змішане харчування. На цих річках навесні буває очікуваний підйом рівня води - під час повені. (Волга, Об, Печора).
- Річки з літньою повінню. Це річки течуть у мусоном кліматі, що розливаються під час сезону мусонних дощів. (Амур і його притоки).
- Річки з паводкових режимом. Розливаються після дощів. (Паводок - раптовий непередбачуваний підйом рівня води).
Взимку на річках Росії буває низький рівень води - межень. так як залишається тільки одне джерело живлення - грунтові води.
На річки впливає і рельєф: на рівнинах річки мають спокійний плин, широку долину, а в горах річки бурхливі з порогами і водоспадами, течуть в глибоких ущелинах.
Залежно від рельєфу річки діляться на 2 типу: гірські і рівнинні.
- Рівнинних річок більше. Чому? (Велика частина території Росії - равнінна)
- Рівнинна річка має широкі долини, спокійний плин. Гірські ріки мають вузькі долини і бурхливу течію. У горах зустрічаються пороги і водоспади. Вони мало придатні для судноплавства.
- Прикладом однієї з гірських річок є річка Терек. Ось як описує у своєму вірші Терек М. Ю. Лермонтов.
«Терек виє, дик і злісний,
Між утесістих громад,
Буре плач його подібний до,
Сльози бризками летять ».
Учитель: Практична робота «Розташування великих річок Росії на карті»
Завдання: Визначити географічне положення річок Росії, які представлені в переліку, і перенесіть на карту (один учень працює за комп'ютером, інші на місцях).
Учитель: Річки грали дуже важливу роль в житті російської людини. На Русі завжди любили річки. Вони були дорогами. На берегах річок люди ставили вдома. У річках ловили рибу. По річках сплавляли ліс під час повені. Крім користі річки можуть приносити і лиха. Повінь може обернутися паводком. Тоді можуть виникнути повені. Повені - затоплення великих ділянок території разом населеними пунктами, промисловими і с / г підприємствами.
- Хлопці, як захиститися від повені? Учні відповідають, вчитель доповнює (найнадійнішим способом є регулювання стоку річок за допомогою створення водосховищ, що затримують надлишок води під час повені).
IV. Підбиття підсумків:
- У чому відмінність паводку від повені? (Паливода очікуваний, закономірний підйом рівня води в річці, а паводок- раптовий підйом води)
- Чому Волга розливається навесні а Амур влітку? (Волга має змішане харчування з переважанням снігового, а Амур - дощове живлення мусонними дощами).
- Як річки діляться залежно від рельєфу? (Гірські і рівнинні).
Контрольний тест «Внутрішні води і водні ресурси Россіі.ч.2« (спрощений варіант).
V. Домашнє завдання: § 12.