Відкритий урок «види роботи над фортепіанної технікою на різних етапах навчання»

Тема: Закріплення поняття «Види роботи над фортепіанної технікою на різних етапах навчання»

Тип уроку: комбінований (закріплення знань, комплексне застосування знань).

Вид уроку: традиційний.

Мета уроку: закріплення поняття "різні види роботи над технікою" на матеріалі досліджуваних вправ і творів.

Навчальні Навчити дитину володіти різними видами фортепіанної техніки в межах, що вивчаються на даному етапі вправ (гам) і творів.

Розвиваючі Розвивати образне музичне мислення, художня уява; розвивати творчу активність учня через різні види діяльності (варіювання штрихів в досліджуваних вправах).

Виховують Виховувати естетичний смак; виховувати любов до музики; виховувати посидючість і працьовитість.

Організаційний момент і вступ _______________________________ 3 хв
Робота з учнівською 2 класу __________________________________________ 14 хв
Робота з учнівською 5 класу _________________________________________ 20 хв
Підсумок уроку ________________________________________________________3 хв

Засоби навчання: фортепіано, стілець.

II. Повторення пройденого матеріалу.

Звукові завдання при грі гам

1. вслухався в мелодійний характер гами, чути тривале дихання мелодійної лінії, вчитися на гамах навичкам співучості та виразності гри legato.

2. Грати гами з різним артикуляцією (різними штрихами).

3. Розвиваючи методичну точність, грати гами з акцентами і в різних ритмах.

4. Грати гами з різним нюансировкой, тембровими і динамічними фарбами.

5. Під час гри гам можна розвивати поліфонічний і ансамблевий слух.

Різні методи роботи над гамами підвищують у учнів інтерес до їх грі, займають хлопців і стимулюють їх заняття гаммами. Учень не повинен грати гами механічно, формально, заради темпу, не слухаючи, що виходить. Швидка гра не повинна допускатися на шкоду рівності, точності, виразності звуковидобування і правильності піаністичних рухів. Основне завдання при роботі над гамами - це поліпшення якості виконання. Темп береться той, в якому все прослуховується і виходить.

Учитель: Гра гам розвиває такі технічні якості як швидкість, спритність, чіткість і точність звуковидобування, силу і витривалість, незалежність і самостійність пальцевих рухів, координацію рухів в партіях обох рук, виробляє апплікатурние звички. Але в роботі над гамами мало розвивати тільки просту моторику (швидкість і точність). Фортепіанну техніку ми розглядаємо в органічному зв'язку з проблемами художньо - виконавської майстерності, Тому між художніми та технічними завданнями розриву бути не повинно. Художні і піаністичні здібності учня повинні розвиватися в комплексі.

Необхідно, щоб учень усвідомлював, що в залежності від характеру звучать різні і піаністичні руху, що якість звуку пов'язане з відповідним рухом корпусу, руки, Палац. У учня поступово повинна виробитися автоматична зв'язок між бажаним звучанням і піаністичним рухом, тобто сформуватися так зване м'язове почуття. Домагаючись необхідного звукового результату, учень буде вдосконалювати свої піаністичні руху, фізично пристосовуючись до виконання постійної мети. Тому, граючи гами, ми повинні стояти перед учням конкретні звукові завдання, вчити гами різними способами, направляючи слухове увагу на звуковий результат.

У роботі над піаністичної технікою, крім зазначених властивостей, потрібні ще такі необхідні компоненти музичного розвитку, як яскравість образних уявлень, глибина переживань, відчуття живого пульсу руху музичної тканини, а також слухове розвиток. Недорозвиненість цих сторін часто буває причиною недосконалості техніки, її обмеженості, скутості, а також «немузичних», яка включає в себе недоліки звуковий області. Основна мета технічного розвитку - забезпечити умови, при яких технічний апарат буде здатний краще виконати необхідну музичну завдання. Надалі ці умови повинні привести до повного і безперешкодного підпорядкування рухової системи, музичної волі виконавця у всіх її найтонших проявах, причому підпорядкування автоматичному. Призначення музичної волі - управляти виконавською процесом, а технічного апарату - підкорятися музичної волі. Обидва ці процесу з перших кроків навчання повинні перебувати в повній єдності. Виходячи з цього в практиці викладання всякий ігровий прийом, навик не може бути абстрактним, а повинен бути обгрунтований музичним виразом; точно так же кожен музичний образ, характер звуку необхідно пов'язати з відповідною формою ігрових рухів. Не можна розуміти це спрощено, формально. Навик може супроводжуватися цілою системою допоміжних інструктивних завдань, але сам він повинен бути обгрунтований музично.

Виходячи з цих завдань, і буде будуватися мій відкритий урок.

2. Робота з учнівською 2 класу. Запрошується за інструмент Мішина Аня учениця 2 класу Учитель: Яку ти гаму ти будеш нам виконувати? Учениця: ре мажор. Учитель: Скільки знаків в ре мажорі? Учениця: Два знака. Учитель: А які це два знака? Учениця: Фа дієз і до дієз. Учитель Правильно Аня. Ці два знаки фа дієз і до дієз. А тепер, будь ласка, виконай нам цю гаму. Виконання прямої гами ученицею. Учитель: Потрібно звернути увагу на те щоб п'ятий і перший пальці стояли на подушечці. І були більш вправні рухи руки, при повороті першого пальця на третій, третього на перший, і при повороті першого пальця на четвертий, четвертого на перший. Виконання ученицею гами повторно. Учитель: Виконала завдання добре. Рука стояла непогано. Рухи були спритнішими і гнучкими. Але не було звукової та ритмічної рівності при виконанні. При русі вгору, має бути зроблено невелике крещендо ». Виконання гами педагогом. Учитель: Виконай гаму ще раз, враховуючи зауваження, перераховані вище. Виконання гами ученицею. (Учитель допомагає співом почути і виконати учениці «крещендо» в гамі) Учитель: «Молодець виконала своє завдання добре». Допомагає учениці зняти руки з клавіатури. Аня забула про це. Учитель: «А тепер ми спробуємо пограти пряму гаму прийомом staccato. Це потрібно нам для поліпшення якості звучання гами »

Виконання прямої гами прийомом стаккато. Попутно поправляється рука, правильно ставиться п'ятий палець. (Цей прийом загострює відчуття кінчиків пальців, привчає слух до виразно виконання кожного звуку)

Учитель: Добре Аня. А тепер ще раз виконай на легато гаму. І приділи більше уваги постановці першого пальця. П'ятий ти вже ставиш набагато краще.

Виповнюється розходяться гамма на чотири октави.

Учитель: Молодець Аня. Я твоєю грою задоволена. Тепер ми перейдемо до відпрацювання наступного виду гами. Який ми вид далі граємо?

Анна: Короткий арпеджіо.

Учитель: Згадай ласка аппликатуру і виконай арпеджіо правою рукою.

Виконання короткого арпеджіо правою рукою вгору (У Ані недостатньо гнучка кисть, а в коротких арпеджіо потрібно рух від 1-го звуку від низу до верху і опора на «раз». Для цього треба зробити замах першим пальцем, тоді «раз» прозвучить яскравіше. Для більш успішної роботи, потрібно пограти короткі арпеджіо окремо кожною рукою і проконтролювати рух кисті).

Учитель: А тепер повтори аппликатуру в лівій руці.

Виконання короткого арпеджіо вгору лівою рукою.

Учитель: Добре Аня. А тепер виконай арпеджіо двома руками разом.

Виконання короткого арпеджіо двома руками разом.

Учитель: Молодець. А тепер скажи, який вид гами ми наступний граємо?

Анна: Наступний вид гами - довге арпеджіо.

Учитель: Правильно. Далі ми будемо відпрацьовувати довге арпеджіо.

Згадай аппликатуру і виконай ласка довге арпеджіо правою рукою на дві октави.

Виконання довгого арпеджіо правою рукою.

Учитель: Добре. А тепер виконай лівою рукою.

Виконання довгого арпеджіо на дві октави лівою рукою.

Учитель: Апплікатура у тебе вивчена правильно. А тепер виконай довге арпеджіо двома руками разом.

Виконання довгого арпеджіо двома руками разом.

Учитель: Добре. Тільки постарайся зняття робити більш м'якими і плавними. І ще одне прохання. Під час гри постарайся не пересідати на стільці вправо або вліво. Ми вже з тобою говорили, що якщо тобі важко діставати клавіші в четвертій октаві, то ми тягнемося вправо або вліво корпусом і плечовим поясом.

Але не пересідаємо. Тепер згадуємо, який вид в гамі граємо в такий?

Анна: Далі ми граємо акорди.

Учитель: Правильно тепер граємо акорди. Згадай аппликатуру і виконай акорди кожною рукою окремо.

Повторення акордів окремо правою рукою потім лівою (Учениця називає місця середніх пальців).

Учитель: Тепер відроби акорди двома руками разом.