Хід уроку: I. Організаційний момент. II. Актуалізація опорних знань. Робота з прислів'ями. Знаходження дієслова. а) Повторення знань про дієслово. Мета: згадати дієслово, як частина мови. Учні згадують дієслово і поступово (після кожної відповіді) відкривається рядок таблиці. Виділимо покроково - що знаємо і що вміємо. б) Словникова робота. Повторення знань про відміну іменників. в) Постановка проблеми. _Склоняется чи дієслово. III. Усвідомлення і осмислення нової навчальної інформації. а / Групова робота. Провідміняйте дані слова. дієслово не відмінюється, але змінюється по числах і особам. IV. Первинне закріплення знань. а / Робота біля дошки і в тетрадях.Деті отримують разноуравневое завдання. б / Робота над лексичним значенням слова "Відмінювання" V. Фізкультхвилинка. VI. Закріплення. Розпізнавання обличчя і числа дієслова а) Дієслово і займенник дружать. Висновок: особа і число дієслова визначається по займенника і закінчення. б) Відмінювання дієслів. - Проспрягай дієслова цвітуть, стоять з упр 52. в) Індивідуальна робота. (Двоє людей в секреті відмінюють слова Сп (а / о) сти б (е / і) жати). VII.Обобщеніе по темі і рефлексія. Тест 1.Глаголи з) схиляються с) відмінюються 2. Проспрягай дієслово-це ... о) змінити облич та числах і) змінити за відмінками а) розібрати за складом 3.У дієслова при відмінюванні змінюється в) закінчення ф) основа 4. Особа дієслова визначається а) по займенника о) з приводу Ключ: сова VIII. Самооцінка. Оцінка вчителя. Д / з Творче завдання: скласти розповідь про нашу школу, використовуючи дієслова теперішнього і майбутнього часу.
Тема: відмінювання дієслів
Мета. Ознайомити дітей з дієвідміною дієслова, створити умови для знайомства учнів зі способами визначення особи і числа дієслів; організувати діяльність учнів по формуванню універсальних УУД
1. Продовжити розвивати орфографічну пильність (акцент на особисті закінчення дієслів), мислення, пам'ять, увагу.
2. Допомогти «відкрити» дітям наявності у дієслів дієвідмін;
- Продовжити підтримувати інтерес до російської мови, виховувати дбайливе ставлення до рідної мови, що спирається на грамотну мову.
Тип уроку. вивчення нового матеріалу і первинне закріплення.
Методи і прийоми. частково пошуковий, дослідницький, репродуктивний;
бесіда, опитування, робота з підручником, практична робота.
Устаткування. Мультимедійний проектор, екран, комп'ютер, презентація до уроку, підручник «Російська мова» - 4 клас Л.М.Зеленіна, картки із завданнями;
I. Організаційний момент.
- Хлопці, з яким настроєм ви прийшли на урок? Якщо з хорошим - великий пальчик вгору або з поганим - тоді пальчик. Давайте разом спробуємо, щоб наше гарний настрій збереглося на весь урок! Адже нам належить розібратися у важких питаннях ... Побажаємо один одному успіхів, удачі.
Покладіть долоні на парту і рухайтеся назустріч один одному, а при зустрічі скажіть чарівні слова.
(Психологічний настрій на урок.)
Діти кладуть долоньки на край парти, переставляючи їх, рухаються назустріч один одному і бажають взаємних успіхів. (Слайд 2)
II. Актуалізація опорних знань.
Спишіть прислів'я в зошит красивим, каліграфічним почерком, постарайтеся запам'ятати.
1.Чістопісаніе. Один з учнів промовляє прислів'я ще раз і пояснює орфограми.
- Прочитайте прислів'я ще раз. У цій прислів'ї є незвичайна частина мови. Вона незвичайна тим, що має величезний потенціал для вираження незліченних дій, які супроводжують людину. Про себе каже:
Що без мене предмети?
А я прийду - все в дію прийде.
А діти ... (Слайд 4)
- Про яку частини мови піде розмова на уроці, здогадалися?
2. - Давайте згадаємо: що ми знаємо про дієслово? (Упр. 48 усно)
Мета. згадати дієслово, як частина мови. Учні згадують дієслово і поступово (після кожної відповіді) відкривається рядок таблиці.
Виділимо покроково - що знаємо і що вміємо. (Слайд 5)
- Дієслово - самостійна частина мови.
- позначає дію;
- відповідає на питання: що робити? що зробити?
- в реченні найчастіше буває присудком;
- ні з дієсловами пишеться окремо;
- перед дієсловами ніколи не пишеться привід;
- змінюється за часами, числами, а в минулому часі по числам, в одн-за родами.
- .
-Хлопці! Ми узагальнили наші знання про дієслово. А як ви думаєте, все ми з вами знаємо про дієслово? Сьогодні на уроці ми будемо знайомитися зі дієвідміною дієслова. (Слайд 6)
3. А тепер нове завдання, я думаю, що ви впораєтеся з ним.
Стіна, писати, дядько, співати, вагон, степ, кричати, сонце, жито, йти, заговорити, наздогнати. (Слайд 7)
-Перевіряємо, як це ви зробили? (Слайд 8)
-У яких словах зустрілися ошібкоопасние місця, поясніть.
- Що можете сказати про слова 1-ої групи?
- Хлопці, за якою ознакою я розділила іменники на 3 групи?
- Подивіться на їх закінчення. Про що вони нагадують? (Слайд 9)
стіна вагон степ
дядько сонце жито
- Скільки типів відмінювання у іменників? Як їх визначити?
- Усно закінчите пропозицію.
Провідмінювати - це ... (... змінити ім'я іменник за відмінками.)
- Отже, іменники ...
- А які ще частини мови, відомі вам, схиляються? (Схиляються прикметники, займенники) (Слайд 10)
- Чи можна провідмінювати дієслово? (Слайд 11)
III. Усвідомлення і осмислення нової навчальної інформації.
а / Групова робота. (Слайд11)
-Хлопці! Я пропоную вам об'єднатися в групи по 4 людини і провідмінювати дане вам слово, записати на листочок і виділити закінчення. У кожної групи своє слово. Завдання всім зрозуміло? Бажаю вам успіхів, сподіваюся, що ви пам'ятаєте правила роботи в групі.
У групах провідмінювати слова:
1 група: вагон стіна
Перевірка робіт. По завершенні кожна група вивішує листочок з виконаною роботою на дошку.
- Чому не виходить провідмінювати дієслово співати? (Дієслова не змінюються за відмінками.)
- А як дієслова змінюються? (Слайд 12)
(В наст. І буд. Часу змінюються по особах і числах, а в прош. Вр.- по числам, в од. Ч.- за родами.)
-Тоді, що можете сказати про форми дієслів:
Співав, співала, співали, співало?
(Це дієслова минулого часу, вони змінюються по числах та пологах.)
- Задайте від кожного дієслова питання хто? Що скажете про форми дієслів: Співаю, співаєш, співає, співають
(В наст. І буд. Часу дієслова змінюються по особах і числах.)
а / Робота біля дошки і в зошитах.
- Змініть по особах і числах дієслово, запишіть в зошити, виділіть закінчення, поставте знак наголоси. Дієслова: йти, сидіти. (Слайд13)
(Двоє на дошці дописують і виділяють закінчення дієслів, проставляють наголос.) Діти отримують разноуравневое завдання:
1й низький рівень робить це на основі упр. 49 с. 75
2й високий рівень - самостійно без підручника.
- Ви впоралися із завданням? Перевіряємо (слайд 14 - 15)
Ти ід-їж ти сид-бач
Він ід-ет Він сид-ит
Ми ід-му ми сид-ім
Ви ід-ете Ви сид-іть
Вони ід-ут вони сид-ят
- Яку роботу ми виконали? (Проспрягай дієслова)
-Що таке відмінювання? (Зміна дієслів облич та числах)
б / Робота над лексичним значенням слова. (Слайд16)
Слово «відмінювати» споконвічно російське, застаріле. Воно означало «з'єднувати разом, об'єднуватися».
Наприклад: відмінювати кінь із возом, тобто об'єднувати їх для роботи: зараз говорять «запрягати коня у віз».
- А яке сучасне значення слова «відмінювання»? (Відмінювання це зміна дієслова по особах і числам і система його особистих закінчень.)
- Вам вже доводилося схиляти іменники, прикметники, займенники. Тепер ви часто будете отримувати завдання: Проспрягай дієслово.
-Що ви будете робити, виконуючи таке завдання? (Змінювати дієслово облич та числах.)
V. Фізкультхвилинка. (Слайд 17)
А) Физминутку з рухами (Слайд 18- 19)
Ми листочки осінні,
На гілках ми сидимо.
Дмухнув вітер - полетіли,
Ми летіли, ми летіли
І на землю тихо сіли.
Вітер знову набіг
І листочки все підняв.
І на землю тихо сіли.
Б) Гімнастика для очей
Гімнастика з пташками під музику (Слайд 20)
VI. Закріплення. Розпізнавання обличчя і числа дієслова
- У будь-якому чи часу можна дієслова відмінювати? Упр. 50 с. 75 (спостереження)
(Дієслова відмінюються в теперішньому і майбутньому часі)
Знайомство з правилом с. 76.
- Отже, імена сущ. схиляються, а дієслова ...
а) Дієслово і займенник дружать.
- Друга навчальна задача, друга проблема, яку ми повинні вирішити. Як визначити особу і число дієслова? Зараз ми будемо вчитися визначати обличчя і число дієслів. (Слайд 21)
На картці запис:
Кол ... тут за млином кувш ... нки,
Ст ... ят в в ... де, як п ... плавки.
Ми п ... пливемо туди на спинку ...,
С ... тём ін ... хладние в ... нки.
-Вставте пропущені орфограми.
- Перевірте себе за підручником. (Самоперевірка упр. 52)
- Хто впорався із завданням без помилок?
- Виписати дієслова, виділити закінчення, визначити особу і число.
-Щоб правильно визначити обличчя і число дієслів, що для цього необхідно зробити? Як ви думаєте? (Підставити займенник)
Висновок: особа і число дієслова визначається по займенника і закінчення.
б) Відмінювання дієслів.
- Проспрягай дієслова цвітуть, стоять з упр 52.
-Виділіть закінчення. Порівняйте особисті закінчення дієслів. (Робота в парах)
в) Індивідуальна робота. (Двоє людей в секреті відмінюють слова
-І так, що ми з вами зараз робили? (Відмінювати дієслова)
-Що значить Проспрягай дієслово?
Почуємо скоро ми дзвінок.
Пора закінчувати урок. (Слайд 22)
з) схиляються с) відмінюються
2. Проспрягай дієслово-це ...
о) змінити облич та числах
і) змінити за відмінками
а) розібрати за складом
3.У дієслова при відмінюванні змінюється
в) закінчення ф) основа
4. Особа дієслова визначається
а) по займенника о) з приводу
- Як ви вважаєте, чому на протязі всього уроку нас супроводжувала сова? (Сова символ мудрості, знань, а ми дізналися багато нового.)
- Чого навчилися на уроці?
- Що вам особливо сподобалося?
Хлопці, спробуйте самі оцінити свою роботу. Якщо ви вважаєте, що тему засвоїли на «відмінно» і «добре», підійміть великий пальчик вгору. Якщо ви десь не впевнені, то опустіть великий пальчик вниз.
Творче завдання: скласти розповідь про нашу школу, використовуючи дієслова теперішнього і майбутнього часу. (Слайд 25)
Дякую за урок! Урок завершено!